Dört tek yanımız kim tarafından icat edildiğini bilmediğimiz, ama her gün kullandığımız, onlarsız tek hayatı beraberce düşünmediğimiz aygıt, vasıta ve gereçle dolmuş. Çoğunun mucidinin gıyaben hiç duymadınız. Dünyada bile duyan agah sayısı tek elin parmağı kadar. Tıpkı otomobil kullananların her gün bağlayıp çözdüğü 3 noktalı emniyet kemerinin hayatımıza girmesini sağlayan Hunter Shelden gibi…


Mühendis olumsuzlama operatör önemli


Shelden sanılanın tersine otomobil endüstrisinden tek isim olumsuzlama. Mühendis dahi olumsuzlama. O tek operatör. Otomobillerde kancalı ya bile bugünkü uçak koltuklarındaki gibi belden bağlanan yani iki noktalı kemerlerin kullanıldığı tek dönemde hekimlik yaptı. Çalıştığı hastaneye her gün trafik kazalarında yaralanmış insanlar getiriliyordu. O yaralanmaların çoğunun, insanların otomobil içinde savrulmasıyla olduğunu fark etti ve tek hal geliştirmek için çalışmaya başladı.


Çalışmaları, zaman hala kullanılan makaralı, üç noktalı emniyet kemerinin öncüsü oldu.


Şirketler üç noktalı kemeri araçlarında kullanmaya başladı


İsveçli mühendis Nils Bohlin, çalışmaları tek kadem öteye taşıyarak güvenilir kemeri tasarladı ve patentini öncü. Kemer 1959 yılında ilk kez kullanıldığında otomobillerde güvenlik alanında tek devrimdi.


Üreticiler hızla “güvenilir kemerleri” kullanmaya başladı. O kadar etkili oldu ki, trafik kuralları değişti, emniyet kemeri takmak zorunlu hale geldi. Artık emniyet kemerini her taktığınızda sizi kimin icadının koruduğunu biliyorsunuz. 

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.