Dünyaca ünlü araç üreticisi Toyota, ayda keşifleri kolaylaştırmak için Japan Aerospace Exploration Agency ile birlikte çalışarak portföyünü genişletiyor.

Associated Press’in bildirdiğine nazaran şirket, 2040 yılına kadar insanların ayda yaşamalarına yardımcı olma savlı planının bir modülü olarak, keşif için Lunar Cruiser isimli bir araç geliştirmekle görevlendirildi.

Toyota, beşerli uzay aracı Lunar Cruiser ile ay keşfine çıkıyor! İşte detaylar!

Toyota, beşerli uzay aracı Lunar Cruiser ile ay keşfine çıkmayı planlıyor! Toyota‘nın mutabakatlı olduğu Gitai Japan ise, bu üzere vazifeler için robotik bir kol geliştirdi. Kolun temel misyonları ortasında teftiş ve bakım yer alıyor.

Gitai CEO’su Sho Nakanose’ye nazaran, uzay araştırmalarıyla ilgili yüksek maliyetler ve tehlikeler nedeniyle robotlara hayli gereksinim duyuluyor. Cruiser, Toyota Land Cruiser‘a hürmet duyduğunu belirtiyor ve keşif için üretilen aracın ise 2020’lerin sonlarında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Araç, insanların uzayda keşif yaparken onlara rahatça yemek yeme, çalışma, ahenge ve irtibat kurma üzere gereksinimlerine uygun olarak tasarlanıyor.

Toyota, bu vizyonunu duyururken, Lunar Cruiser‘ın, astronotların uzay giysilerini çıkarıp yaşamalarını sağlamak için tasarlanmış bir iç yer ile ay yüzeyinde altı haftaya kadar seyahat etmek için yer vermek üzere çeşitli parametreler altında çalışması gerektiğini belirtti.

Lunar Cruiser projesinin baş yöneticisi Takao Sato ise bahis ile ilgili “Mekanı, yüzyılda bir dönüşümümüz için bir alan olarak görüyoruz. Uzaya giderek, insan ömrü için pahalı olduğunu kanıtlayacak telekomünikasyon ve öteki teknolojileri geliştirebiliriz” tabirlerine yer verdi.