Yayıncılar artık kendi genç izleyici kitlesini kendi bünyelerinde tutmak için adeta savaş veriyor. Lakin artık seçenek o kadar fazla ki televizyon zamanının sonuna geldik desek yeridir. Bunlara bir de metaverse kainatı eklenince artık TV izleme periyodunun sonuna gelmiş olabiliriz.

Ufukta kelamda “metaverse” kavramı var. Milyonlarca kullanıcıyı cezbeden etkileşimli çevrimiçi dünyalar, oyunlar ve 3D toplantı yerlerin büyüyen eko-sistemini kapsayan bir terim. Yaşlı tüketiciler hala klasik TV’ye bağlıyken, 35 yaş altı ortasındaki izleyici sayısı on yılda yarı yarıya azaldı ve metaverse geliştikçe süratle düşecek.

Dijital dönüşüm konusunda uzmanlaşmış bir Fransız firması olan Sysk’in kurucu ortağı Frederic Cavazza, “Gençler pasif TV izleyicilerinden faal oyunculara dönüştüler ve ekranlardan akıllı telefonlara döndüler” dedi.” TV kanalları izleyicileriyle birlikte ölecek.”

Yayıncılar, gençlere ulaşmak için Roblox, Fortnite ve Minecraft üzere metaverse’nin öncüleri olarak görülen oyun platformlarıyla rekabet etmek zorunda kalacaklar. Medya araştırma şirketi Dubit’e nazaran, ABD’deki 9-12 yaşındakilerin yarısı haftada en az bir kere Roblox kullanıyor, burada oyun oynamaktan konser izlemeye ve yalnızca arkadaşlarıyla takılmaya kadar her şeyi yapıyorlar.

Televizyon zamanı son buluyor! Metaverse yeni TV olacak

Dubit’in kurucu ortağı Matthew Warneford, yayıncıların klasik TV programcılığı için daralan bir pazara bağlı kalmaktan çıkmaları gerektiğini söyledi. “İnsanları bir dünyaya getirmek, onları kıssanın bir kesimi yapmak, arkadaşlarıyla birlikte oynamak manasına geliyor. Tıpkı Disneyland’in Mickey Mouse ile sizin ve arkadaşlarınızın kendi dünyalarında olmanıza müsaade vermesi gibi” tabirlerini kullandı.

Fransa Televizyonları inovasyon lideri Kati Bremme, “İlgili kalmak istiyorsak, kendimizi tüm bu kullanımlar ortasında konumlandırmamız gerekecek” dedi. Fakat en büyük zorluk finansal olabilir. Şimdiye kadar, TV firmaları, gazeteler üzere öbür klasik medyanın tersine, reklam gelirleri büyük ölçüde etkilenmediği için teknolojik bozulmadan yalıtıldı.