Kemer ilçesi Göynük Mahallesi’nde 1,5 yıl önce sahile vuran argın haldeki çokluk kaplumbağası, Muğla’nın Ortaca ilçesindeki Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) tarafından gözetim altına makbuz.


30 yaşında olduğu belirlenen çokluk kaplumbağasının bağırsağında plastik atılgan ve gaz tespit edildi. Boynunda ve vücudunda yaralar bağcıklı caretta caretta, tedaviye makbuz.


1,5 yıl süren tedavinin akabinde “Lara” adı verilen çokluk kaplumbağası, üzerine izleme cihazı takılarak denizcilik bırakıldı. Uydudan takip edilen “Lara”, 1 ayda 485 kilometre yol katetti.


Plastik poşet ölümüne neden olacaktı


DEKAMER Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska, “Plastiğin ve biriken gazın vücuttan atılması için veteriner hekimlerin öncülüğünde ilaç tedavisine başlandı. Düzenli beslenmesi sonucunda 1,5 yıllık tedavinin akabinde kaplumbağa iyileşti. Kendi beslenebilir, dalabilir pozisyona geldi. Kaplumbağalar plastik poşeti çokluk anası sanıp yiyebiliyor ve ölümcül duruma geliyor” dedi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.