[ad_1]

Birader, Taliban’ın başkent Kabil başta olmak suretiyle Afganistan’ın tamamına yakınında egemenlik kurmasına ilişkin yapmış olduğu açıklamada, “Böyle bir başarıya bu kadar acil ve bu kadar kolay ulaşacağımızı beklemediğimi söylemeliyim.” dedi.

Birader, “Kibirli olmamalıyız. Daha ilkin asla haiz olmadığımız ağır bir sorumluluğumuz olacak. Şimdi sınav zamanı. Şu anda ülkemiz insanlarının hizmet sunumu, güvenliği ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi açısından oldukça mühim bir sınavdan geçiyoruz. İnsanların hayatlarını ve geleceklerini iyi mi kuruyacağımıza ikna etmemiz gerekir.” ifadelerini kullandı.

Taliban’ın Katar’daki Siyasi Bürosunun Sözcüsü Muhammed Naim de Kabil’de büyükelçilikler, diplomatik misyonlar ve yabancı uyruklular için çekince olmadığını kaydederek, Taliban’ın ülke genelinde güvenliği koruyacağını altını çizdi.

TALİBAN’IN ÜLKEYE HAKİM OLMA SÜRECİ

ABD ile Taliban içinde Şubat 2020’de varılan sulh anlaşması çerçevesinde bu yıl internasyonal güçlerin Afganistan’dan geri çekilme süreci başladı.

Anlaşma yabancı güçlere saldırılmamasını öngörürken Taliban’ın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemlerine dair bir yargı getirmedi.

Afgan hükümetiyle Doha’daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı şekilde hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan’da birçok ilçeyi, son bir ayda da vilayet merkezlerine hızla hakim oldu.

Başkent Kabil çevresini kuşatan Taliban, kenar mahalleleri almaya başlarken hükümete yönetimi ve başkenti barışçıl şekilde devir çağrıları yapmış oldu.

Cumhurbaşkanı Eşref Gani akşam saatlerine doğru ülkeyi terk etti.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit, hükümet güçlerinin başkent Kabil’den ayrılması sebebiyle kentin ve kamu binalarının kontrolünü almaya başladıklarını deklare etti.

Taliban, Kabil’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan açıklamada bulunarak başkent ve ülkeye hakim bulunduğunu duyuru etti.[ad_2]