2022 minimum fiyat sayısı geçtiğimiz günlerde açıklandı. Türkiye Personel Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) Türkiye’de açlık hududunu açıkladı. Ülkemizde geçim kurallarını ortaya koymak için yapılan araştırma sonuçları ise pek iç açıcı gözükmüyor. ‘Açlık ve Yoksulluk Sonu Araştırması’na nazaran hayat maliyetleri Aralık’ta da doruğa ulaşmış durumda.

Türk-İş’in araştırmasına nazaran; “Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, istikrarlı ve kâfi beslenebilmesi için yapması gereken aylık besin harcaması meblağı (açlık sınırı) 4 bin 13 TL’ye, Besin harcaması ile birlikte giysi, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sıhhat ve gibisi gereksinimler için yapılması mecburî başka aylık harcamalarının toplam meblağı ise (yoksulluk hududu) 13 bin 72 TL’ye, Bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 4 bin 926 TL’ye yükseldi. Kasım’da açlık hududu 3 bin 191 TL, yoksulluk hududu 10 bin 395 TL, bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ de 3 bin 902 TL’ydi. Yılbaşından bu yana açlık hududu 1361 TL, yoksulluk sonu da 4 bin 434 TL arttı.”

Üç kat minimum fiyat alsak dahi açlık sonundayız

Ülkemizde dolar kuru ve enflasyonun tesiriyle gelen artırımlar vatandaşa güç günler yaşatıyor. Bir aile için yalnızca mutfak masrafı bir ayda 822 lira artmış durumda. Dört kişilik bir ailenin mutfak masrafı 2 bin 677 TL’yi bulmuş. Aralık ayındaki artış ile bu durum daha makûs hale geldi. Türk-İş araştırmasında:

“Ortaya çıkan yoksulluğun giderilmesi için ek bir ödemenin yapılması ve toplumsal önlemlerin alınması kaçınılmazdır. Yıllık artış mutfak harcamasında 1.423 TL ve toplam harcama olarak 4.636 TL’dir. Zarurî gereksinimler için geçen yıla nazaran yapılması gereken ek harcama fiyatı kadar hane halkı gelirinde artış sağlanamadığı durumda ortadaki fark daha fazla yoksullaşmadır. Fiyatlı çalışanların borçlanarak ortadaki farkı ötelemeye çalışması da tahlil değildir. Fiyatlı çalışanların kullandığı muhtaçlık kredisi ile kredi kartı borcunun faizi çok yüksektir.” sözlerini kullandı.

“Son aylarda döviz kurunda görülen yükselme ve buna bağlı olarak maliyetlerdeki artış gerekçesiyle birçok temel mal ve hizmet fiyatları yükseldi. Lakin TL’den dövize yönelişi engellemek için uygulanmaya başlanan ve ‘kur muhafazalı mevduat’ olarak isimlendirilen önlemlerle, döviz kuru kıymetli ölçüde geriletilmiş olmasına karşın etiketler değişmedi. Artan fiyatlar tıpkı kaldı. Aralık 2021 itibariyle besin fiyatlarındaki artış yüzde 25,75 olarak hesaplandı. Böylelikle, fiyatlı çalışanların ve emeklilerinin geçim kaideleri daha da ağırlaştı.”