Öncelikle, süratli şarjı denediğinizde ve pilinizin 30 dakika içinde dolduğunu gördüğünüzde, muhtemelen evvelki suratlara geri dönmeyeceğinizi söylemek isteriz. Fakat, sanayinin ve materyallerin mevcut durumunda, süratli şarjın birtakım dezavantajları vardır.

Süratli şarjın dezavantajları! Bir de bu açıdan bakın!

İddia edeceğiniz üzere, şarj kelam konusu olduğunda en değerli öge pil sıhhatidir. Şarj döngülerinden ne kadar süratli geçerseniz, pilinizin azamî şarj döngülerini o kadar süratli tüketeceği düşünülür.

Süratli şarj iki evrede çalışır. Birincisi; pil düşük düzeyde olduğunda çok fazla gücü süratli bir formda alır. Akabinde, üretici tarafından belirlenen bir eşiğe ulaştığında ise, pilin ömrüne verilen ziyanı en aza indirmek için şarj olma süreci yavaşlarlar.

Ayrıyeten, süratli şarj ve ürettiği ısı, uzun vadede telefonunuzun pil sıhhati üzerinde kıymetli bir tesire sahip olabilir. Üreticiler elbette bunun farkındalar ve çeşitli arıza emniyetleri ve soğutma tahlilleri uygularlar.

Yeniden de dikkatli olmakta yarar var. Örneğin telefonunuzu 2 yıldan fazla kullanmayı planlıyorsanız, mümkünse sonunda pilini değiştirmeniz gerekecektir. Aksi takdirde, zayıf pil sıhhati sonunda sizi daha yeni bir telefona yükseltmeye zorlayabilir.

Süratli şarjın ikinci büyük dezavantajı, eklenen yığındır. Pilin bir ayırıcıya muhtaçlığı vardır, bu da onu daha kalın yapar ve ortalama telefonlardan daha hacimli olmasına neden olur. Her şirket ayrıyeten süratli şarjdan kaynaklanan çok ısınmayla başa çıkmak için çeşitli güvenlik düzenekleri uygular.

Tecrübelerimize nazaran, piyasada mevcut sınırlamalarla 65W’ın üzerinde süratli şarj pili olan ince bir telefon bulamazsınız.

Apple’ın kendi başına süratli şarj olmamasının nedeni bu olabilir mi? Yüksek ihtimal. Fakat, pil ve şarj kelam konusu olduğunda Apple’ın telefonları Android rekabetinin gerisinde kalıyor.