ABD’li kahve zinciri Starbucks, Rusya’daki tüm ticari faaliyetlerini askıya aldığını duyurdu. Dünyanın her yerinde şubeleri olan ve en çok tercih edilen kahvecilerden biri olan Starbucks Ukrayna’da yaşananlara reaksiyon gösterdi. Starbuck Üst Yöneticisi Kevin Johnson, bahse ait açıklamasında, Rusya’nın Ukrayna’ya akınlarını kınadı.

Gelişmeleri izlemeye devam ettiklerini belirten Johnson askıya alma kararlarını açıkladı. Buna ek olarak Starbucks eserlerinin sevkiyatı da dahil olmak üzere Rusya’daki tüm ticari faaliyetlerin askıya alınmasına karar verildiğini belirtti.

Coca Cola ve Starbucks, Rusya’daki faaliyetlerini durdurdu!

Dünyanın en büyük içecek devlerinden olan Coca-Cola da Rusya’daki faaliyetlerini askıya aldığını duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada, “kalbimiz Ukrayna’daki bu trajik olayların akıl almaz tesirlerine katlanan insanlarla” sözleri kullanıldı. Açıklamada, Coca-Cola’nın Rusya’daki faaliyetlerini askıya aldığı, şartlar geliştikçe durumun izlenmeye ve değerlendirilmeye devam edileceği kaydedildi.

Johnson, “Rusya’da geçimleri için Starbucks’a bağlı yaklaşık 2 bin ortağa” takviye sağlayacağını kaydetti. Ne yazık ki gerginlik sürat kesmeden devam ediyor. Rusya’nın Ukrayna atağında 10 günden fazladır barış sağlanamadı. Taraflar ateşkeş masasına otursalar da elleri boş formda kalktılar. Bu sırada dünyanın önde gelen markaları da yaptırımlarını uygulamaya devam etti. Rusya hem ekonomik hem de ruhsal olarak baskıya maruz kalsa da bir ateşkeş sağlanmış değil. Taarruz hala devam ediyor.