Netflix’in gelmiş geçmiş en çok izlenen dizisi haline gelen Squid Game o kadar tanınan oldu ki dizi hakkında eserler ve uygulamalar piyasaya sürüldü. Diziyi temel alan yüzlerce uygulama da Play Store’da karşımıza çıkıyor. Hayranlar diziye ziyadesiyle sadık oldukları için her uygulamayı indirip deniyorlar. Lakin bu uygulamalardan birinde makus maksatlı yazılım ortaya çıktı.

Android makus gayeli yazılım araştırmacısı Lukas Stefanko, Play Store’da Squid Game temalı 200’den fazla uygulamanın bulunduğunu ve makus gayeli yazılım içerdiğini duyurdu.

Squid Game virüs yazılımı geliştirildi! Bu uygulamaya dikkat

Play Store’da bulunan Squid Game Duvar Kağıdı uygulamasında birtakım sorunlar ortaya çıktı. Bu programı inceleyen Stefanko, uygulamanın Joker yazılımını barındırdığını duyurdu. Kelam konusu berbat gayeli yazılım pek çok uygulama içerisinde gizlenebiliyor. Yaptığı şey ise kullanıcıların Premium abonelik hizmetlerine kayıt olmak. Ayrıyeten SMS, kişi listeleri ve aygıt bilgilerini ele geçiriyor.

İşin berbat tarafı uygulama en az 5000 sefer indirilmiş. Akabinde Google uygulamanın makus maksatlı olduğunu doğruladı ve mağazadan kaldırdı. Bu durum birinci olarak @ReBensk rumuzlu Android güvenlik araştırmacısı tarafından ortaya çıkarıldı. Çok tanınan olan ve nispeten yeni olan uygulamaları indirirken dikkatli olmakta fayda var. Hackerlar her türlü fırsatı gözlüyor diyebiliriz. Hasebiyle inançlı olduğuna emin olmadığınız uygulamaları indirmemeniz öneriliyor.