Lider Volodymyr Zelensky’ye nazaran SpaceX, Ukrayna’ya daha fazla Starlink terminali gönderiyor. Cumartesi öğlenden sonra Zelensky, “Elon Musk ile konuştum. Ukrayna’yı kelamları ve hareketleriyle desteklediği için ona minnettarım” dedi. “Önümüzdeki hafta, yıkılan kentler için öbür bir Starlink sistemi kümesi alacağız.”

SpaceX, Ukrayna’ya ek Starlink terminalleri gönderiyor!

SpaceX, Ukrayna başbakan yardımcısı Mykhailo Fedorov’un Twitter’dan ricasını takiben 26 Şubat’ta uydu çanaklarının birinci sevkiyatını gönderdi. 28 şubatta kargo geldi. Günler sonra Elon Musk, Ukraynalıları hizmeti kullanırken dikkatli olmaları konusunda uyardı. İhtarın çıkış kaynağı Rusya’nın hava ataklarıyla uydu üst temas iletimlerini hedefleme konusunda onlarca yıllık tecrübeye sahip olduğu gerçeğine dayanıyor.

Rusya’nın işgali Ukrayna’nın internet altyapısını da teste soktu. Kiev ve Mariupol üzere kentlerdeki ağır çatışmalar, ülkenin omurga internet sağlayıcısı GigaTrans’ta aksamalara neden oldu. Son birkaç gün içinde, internet izleme kuruluşu NetBlocks, temasta birden fazla düşüş gözlemledi. En son ve potansiyel olarak telaş verici olaylardan biri de, Milletlerarası Atom Gücü Ajansı’nın artık tesisten “güvenilir bilgi” alamayacağını söylemesi.

Rusya ve Ukrayna ortasındaki gerginlik uzun müddettir devam ediyordu ve olay Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasına kadar evrildi. 10 günden fazladır devam eden taarruzlar bir sonuca varamadı ve müzakere masalarından iki taraf da şimdilik eli boş kalktı.