Global çip ezası, Sony‘nin serisinden bir kameranın daha silinmesine sebep oldu. Bu kere Sony, şirketin Ağustos ayında piyasaya sürdüğü aynasız bir vlog kamerası olan ZV-E10 için siparişleri askıya alıyor.

Sony, web sitesindeki bir gönderide kameranın askıya alındığını duyurdu ve şimdilik ZV-E10’u mağazasında yahut rastgele bir distribütörü aracılığıyla satmayacağını belirtti. Sony’nin duyurusunun bir kısmı, “Dijital görüntüleme eserleriyle ilgili olarak, global yarı iletken kıtlığının tesirleri nedeniyle modül tedariki gecikiyor” sözlerine yer veriyor. Ne yazık ki bu, Sony’nin bu yıl süreksiz olarak üretimini durdurduğu tek aygıt değil. Kasım ayında Sony, ECM-B1M shotgun mikrofon ve PXW-Z190 görüntü kamera ile birlikte A7 II, A6400 ve A1600 serisi kameraların satışını durdurdu.

Sony fişi çekti! Çip krizine dayanamadı

Sony ayrıyeten Nisan ayında Handycam HDR-CX680 görüntü kamerayı beklemeye aldı. Hem Adorama’da hem de B&H Photo’da “Artık mevcut değil” olarak listelendiği için Sony A9’un üretimi durdurulmuş yahut çok az tedarik edilmiş üzere görünüyor. Birebir şey, çevrimiçi mağazalarda mevcut değil olarak listelenen altı yıllık Sony A7R II için de geçerli. Temelde şu anda öteki tüm sanayiler üzere, kamera şirketleri de tüketicilerin taleplerini karşılayacak kadar eser üretmekte zorlanıyor. Haziran ayında Nikon, kâfi modüle sahip olmadığı için Z7 ve Z7 II fotoğraf makinelerine EH-7P AC adaptörünü dahil etmeyi bıraktı. Canon ayrıyeten, yeni EOS R3’ü sipariş ettiğinizde “yarım yıl kadar” nakliye gecikmeleri olduğunu duyurdu; bu yılın başlarında X-S10 ve öteki kimi kamera donanımları için nakliye gecikmeleri Fujifilm‘i de vurdu.