2022 YKS imtihanından geçerli olacak formda değerli bir karara imza atıldı. Artık lisans ve ön lisans tercihte 150 ve 180 olan baraj puan alma kuralı kaldırıldı. Yüseköğretim Şurası’ndan yapılan açıklamaya nazaran SAY, KELAM, EA ve LİSAN puan cinslerinde imtihan puanı hesaplanması için uygulanan TYT puan tipinde 150 puan kaidesi kaldırıldı. Buna ek olarak yerleştirme puanlarının hesaplanmasında; TYT puan çeşidi için 150, SAY, KELAM, EA ve LİSAN puan cinsleri için 180 olan imtihan puanı barajı uygulaması da kaldırıldı.

Son dakika! Üniversite imtihanında baraj puanı kaldırıldı!

Milyonlarca üniversite öğrencisi adayını ilgilendiren karar açıklandı. Bu yıldan itibaren tüm adaylar için ortaöğretim muvaffakiyet puanı eklenerek yerleştirme puanı elde edilecek. Adaylar imtihan puanına orta öğretim muvaffakiyet puanının eklenerek oluşacak yerleştirme puanıyla artık üniversitelere yerleşecek.

Lakin kimi şartlar da getirildi. Bunlardan birincisi TYT imtihan puanının hesaplanması için Temel Matematik Testi yahut Türkçe Testinden 0,5 yahut daha fazla ham puan almış olma kaidesinin devam ettirilmesi olacak. TYT puanı olmayan yahut TYT puanı hesaplanmayan adayların, AYT ve/veya YDT’ye girmiş olsalar da SAY, KELAM, EA ve LİSAN puanları hesaplanmayacak.

SAY, KELAM ve EA puan tipindeki imtihan puanlarının hesaplanmasında kullanılan AYT’deki iki testin en az birinden 0,5 yahut daha fazla ham puan almış olma koşulu geçerli olacak. Ayrıyeten LİSAN puan çeşidindeki imtihan puanının hesaplanması için gerekli olan Yabancı Lisan Testinden 0,5 yahut daha fazla ham puan almış olma kaidesi uygulanmaya devam edecek.