Elektrik faturalarında düzenlemeye gidiliyor. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Sözlerimin çabucak başında Kabinemize tekrar katılan Adalet Bakanımız Bekir Bozdağ’a tekrar hoşgeldiniz diyorum. Bakanlık görevinden affını isteyen Abdulhamit kardeşimize sukünetle yürüttüğü hizmetler için tıpkı formda teşekkür ediyorum. Bilindiği üzere Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminde Kabine üyeleri Cumhurbaşkanı tarafından belirleniyor. Değişen kurallara nazaran Kabine’de revizyona gitmemiz doğal bir durum. Bundan sonra da gerektiğinde yeni değişiklikler yapabiliriz. Milletimizin ülkeyi yönetme sorumluluğu verdiği 2002 Kasım’ından bu yana hayata geçirdiğimiz eser ve hizmetlere de katkısı olan herkese teşekkür ediyorum.

HER ŞEYE KARŞIN VERİMLİ BİR KIŞ MEVSİMİ GEÇİRİYORUZ

Bir de ülkenin gelişmesi kalkınması için tuğla üstüne tuğla koymadıkları halde ekmeklerini yediklerini, havasını soludukları vatanlarına layık olamayanlar da var. Ülkemizin 2 asırlık demokrasi ve kalkınma çabasının son 20 yılında bize bu imkanını veren Rabbim’e binlerce hamd olsun. Türkiye son yılların en bereketli ve onunla birlikte zahmetli kışını geçiriyor. Son haftalarda yağan karla bu yıl için rahat bir nefes aldık. Kar yağışının bastırdığı birinci günlerde şehiriçi ulaşıma çeşitli zahmetler yaşandı. Her şeye karşın genel olarak verimli bir kış mevsimi geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Kar yağışıyla birlikte barajların dolmasını olumlu bir gelişme olarak görüyoruz.

Erdoğan Duyurdu: aylık tüketim 150 kW’dan 210’a çıkıyor

İran’la aramızdaki doğalgaz sınırının karşı tarafta yaşanan arıza sebebiyle doğalgaz arızasında azalma ortaya çıkmıştı. Arızanın giderilmesi çalışmasının önümüzdeki aylara bırakılmasını karar aldık. Ve böylelikle doğalgaz akışını tekrar başlattık. Tuz Gölü ve yeraltı doğalgaz tesislerini devreye soktuk. Salgın periyodunda dünyada kömür fiyatları 5 kat, doğalgaz fiyatları 10 kat artarken biz bunu vatandaşlarımıza yansıtmamak için uğraş gösterdik. Yılbaşı prestijiyle tarifelerde mecburî düzenlemeye gitmekte kaldık. Vatandaşlarımızın 2-3 kat faturalarının attıklarına istikametine şikayetler sonrası elektrik kurumlarımıza tarifelerinin düzenlemeye gitmesi talimatını verdik. Elektrik faturalarında aylık tüketimi, 150 kilovattan 210 kilovata çıkarıyoruz.

Büyümenin sürdürülerek telafisi güç kayıpların önlenmesi. Ve tüm öbür bakımlardan en başarılı yönetmiş ülkelerin başında geliyor. Gelişmiş diye tabir edilen ülkelerin birden fazla bu güçlü süreçte sınıfta kalmıştır. Herkesin içine kapandığı, şalter indirdiği bir devirde biz tarihimizin en büyük üretim ve ihracat atağını gerçekleştirdik. Ulusal birlik ve beraberliğimizi müdafaada, terörle çabada bölgesel ve global problemde ön alıcı olmada gösterdiğimiz başarıyı salgın sürecinde bir üst basamağa çıkardık. Türkiye artık belirleyici ülkeler ortasına girmiştir. Artık geleceğe daha bir itimatla, umutla, azimle bakıyoruz.

3 Yeni dayanak paketi yolda

* Kredi garanti fonu kefaletiyle kullandırılacak 3 dayanak paketi. 3 yeni paketle firmalarımıza 60 milyar liralık kefalet limiti açıyoruz. İhracat takviye paketi ise döviz karı faaliyeti yürüten KOBİ’lerimize hitap etmektedir. Bu kapsamda alınacak kredilerin hedefine uygun kullanılmasını temin etmek için bankaların gereken dikkati göstereceğine inanıyoruz.

* Dezavantajlı çocuklar için takviye paketini devreye alıyoruz.

* Tüm bu felaketlerde hem arama kurtarma hem tekrar inşaa faaliyetleriyle sonuç alıcı afet idaresiyle vatandaşlarımızın mağduriyetini kısa müddette giderdik.

* Engellilerimize yönelik memur atamasını 8 Şubat’ta yapacağız.

Orman yangınlarıyla gayret durumu

“YANGIN SÖNDERME UÇAKLARININ SAYISINI 20’YE ÇIKARIYORUZ”

* Başka yandan havaların ısınmasını beklemeden, orman yangınlarıyla uğraşımızı güçlendirecek adımlarımızı atıyoruz. İHA’ları 8’e, yangın söndürme uçaklarımızın sayısını 20’ye, helikopter sayımızı 50’ye çıkarıyoruz.

* Türkiye’nin girdiği kalkınma ve büyüme sürecinde elbette badirelerle karşılaşıyoruz. Ülkemizin önüne kurulan tuzakları aşarken, maruz kaldığımız taarruzları savuştururken yaşadığımız zahmetler da var. Bize düşen buna karşın amaçlarımıza hakikat ilerlemeye devam etmek, buna karşın başarmaktır.

OYUNLARI BOZDUK

* Yalnızca günü kurtarma peşinde koşsaydık bu kadar hamleye maruz almazdık. Türkiye 84 milyon vatandaşıyla , endüstriden savunmaya her alanda kendine güveniyorsa bunu birilerinin ihsanına değil kendi emeğimize ve uğraşımıza borçluyuz. Bugüne gelirken nelerle karşılaşmadık, neler yaşamadık ki. Milletimizi toplumsal kaos çıkarmak niyetiyle birbirine düşürmek istediler. Devletimize PKK’dan FETÖ ve DEAŞ’a kadar ne kadar terör örgütü varsa üzerimize salarak diz çöktürmeye çalıştılar. Hamd olsun bu oyunların hepsini de bozduk. Özgür piyasa kurallarıyla, ahlakla vicdanla ilgisi olmayan her taarruza gereken tüm önlemleri alarak bertaraf ettik.

* Bu ortada ortaya çıkan yüksek enflasyondan milletimizi koruyacak adımları da birer birer atıyoruz. Minimum fiyattan, memur maaşına kadar yaptığımız artışlar bu adımlardan biridir. Her yeni ayın bir evvelkinden daha güzel olduğunu göreceğimiz bir periyoda girdik. Bu süreçte vatandaşımızın her şikayetine kulağımız da gönlümüz de açık olacak. 20 yıldır bu ülkenin ve milletin asırlık sıkıntılarını nasıl biz çözdüysek bugünkü zahmetlerin üstesinden de yeniden biz geleceğiz.