Kısa mesaj servisi (SMS), en az değer verilen ancak etkili mobil reklamcılık kanallarından biridir. Statista tarafından 2021’de yürütülen araştırma, SMS ve mesajlaşmanın müşteriler arasındaki popülaritesinde yıldan yıla yüzde 75’lik bir artış yaşadığını gösteriyor; bu, e-posta ve uygulama içi mesajlaşmadan daha yüksek.

Benzer şekilde, insanlar mobil cihazlar aracılığıyla işletmelerle daha rahat etkileşim kurarken, SMS pazarlamasından yararlanmak için mükemmel bir zaman. Bu nedenle, bu makale, SMS pazarlamasının neden 2023’te dijital stratejinizin bir parçası olması gerektiğine ve onu çalıştırmanın çeşitli yollarına ışık tutuyor.
SMS pazarlaması neden dijital stratejinizin bir parçası olmalıdır?
Dijital stratejiniz ne kadar gelişmiş olursa olsun, cephaneliğinizde SMS pazarlamasına ihtiyacınız var. İşte nedeni:

1. Mükemmel açma ve okuma oranları

E-postalar günlerce okunmamış kalabilir ve müşteriler muhtemelen sponsorlu sosyal medya reklamlarınızı gözlerini kırpmadan kaydırarak geçerler. Yine de, insanlar kısa mesajları alındıktan hemen sonra okurlar.

Bunun nedeni, insanların e-postalara erişmek ve sosyal medya platformlarındaki reklamlara tepki vermek için veri bağlantılarını açmak yerine varsayılan metin mesajlaşma uygulamalarını açma olasılıklarının daha yüksek olmasıdır. İstatistikler de gösteriyor ki SMS’lerin %90’ı üç dakika içinde açılıyor e-postalar için %33 ile karşılaştırıldığında.

Ayrıca metinler, üçüncü taraf algoritmalara tabi olmadığından hedef kitleye e-posta veya sosyal medya reklamlarından daha hızlı ulaşır.

2. Mobil optimizasyon için harika

Metin mesajları doğrudan tüketicilerin cep telefonlarına gittiği için SMS daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar. Müşterilerin markanızla etkileşime geçmek için herhangi bir uygulama indirmesi, sosyal medyadaki gürültüye katlanması veya birkaç e-postayı kaydırması gerekmez.

SMS için metin sınırı, mesajlarınızın kısa ve kolay okunmasını da sağlar. Müşteriler bir dakikadan daha kısa sürede mesajınızın amacını anlayabilir ve gerekirse yanıt verebilir.

Ayrıca, Statista tarafından yakın zamanda yapılan bir ankete katılanların yarısı, cep telefonlarında beş ila altı saat günlük. Bu, SMS pazarlamasını dijital stratejinizin bir parçası haline getirmek için daha fazla nedendir.

3. E-posta pazarlamasıyla çok iyi çalışır

Dijital stratejinize SMS eklerken e-posta pazarlamasını bir kenara bırakmanız gerekmez. Aslında, SMS ve e-posta pazarlaması birlikte çok iyi çalışıyor.

Etkinlikler, hizmet hatırlatıcıları, geri bildirim istekleri veya diğer gerçek zamanlı uyarılar hakkında zamana duyarlı haberler göndermek için SMS’in gücünü kullanın ve ardından daha ayrıntılı bilgi için e-posta yoluyla takip edin.

Sonuç olarak, bu, SMS açık ve okuma oranlarınızı korurken e-posta etkileşimlerinizi artırmanın uzun bir yoludur. E-posta pazarlamanın yaratıcı yönlerinden SMS pazarlamasında da yararlanabilirsiniz. Mobil uyumlu tasarımlar kullanmayı ve mesajlarınıza farklı medya biçimleri (ses ve resimler) eklemeyi düşünün.

4. İki yönlü konuşmalar için mükemmel

SMS, müşterilerinizle gerçek zamanlı insan etkileşimlerine sahip olmanızı sağlar. Mesaj gönderdiğinizde müşteriler şunu kullanarak yanıt verebilir: sayı kodları veya anahtar kelimeler. Bunlar, iade satın alımlarını ve müşteri-marka ilişkilerini artırır.

Ayrıca VIP teklifleri içeren mesajlar gönderebilir veya geri bildirim isteyebilir ve hızlı yanıt alacağınızdan emin olabilirsiniz. Bazı müşteriler hemen cevap veremeseler bile, daha sonra her zaman size geri dönebilirler.

Pazarlama amaçlı telefon görüşmeleri, e-postalar ve sosyal medya reklamları için aynı şeyi söyleyemezsiniz. Müşteriler kötü bir gün geçirdiklerinde aramanızı reddedebilir, mesajınıza yanıt vermek için birkaç e-postayı gözden geçirmek istemeyebilir veya algoritma reklamı geri getirmeyebilir.

Bu nedenle SMS, iki yönlü konuşmalar için mükemmeldir.

2023’te Kullanılacak En İyi 5 SMS Pazarlama Stratejisi

Artık neden SMS pazarlamasına ihtiyacınız olduğunu anladığınıza göre, onu çalıştırmanın zamanı geldi. Aşağıdaki bu pazarlama stratejileri, topun yuvarlanmasını sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Artık neden SMS pazarlamasına ihtiyacınız olduğunu anladığınıza göre, onu çalıştırmanın zamanı geldi. Aşağıdaki bu pazarlama stratejileri, topun yuvarlanmasını sağlamanıza yardımcı olacaktır.

1. SMS’i favori araçlarınızla entegre edin

SMS’i entegre edebilir veya CRM veya destek yazılımınız gibi en sevdiğiniz reklam araçlarının yanında kullanabilirsiniz. Bu, müşterilerin iletişim bilgilerini ve davranış verilerini kullanarak daha kişiselleştirilmiş, hedeflenmiş metinler göndermenize yardımcı olur.

SMS’i diğer araçlarla entegre etmek, metin kampanyalarını otomatikleştirmenize ve başarılarını gerçek zamanlı olarak izlemenize de yardımcı olur. Kişi verilerini, ekosisteminizdeki bilgileri otomatik olarak güncellemenize, kişilere otomatik olarak abone olmanıza ve abonelikten çıkmanıza, müşteri davranışına dayalı takipleri tetiklemenize vb. olanak tanıyan diğer araçlarla senkronize edebilirsiniz.

Ayrıca, SMS’i en sevdiğiniz pazarlama araçlarıyla entegre etmek size şu konularda da yardımcı olabilir:

  • Kritik olaylar gerçekleştiğinde bildirim alın (örneğin, birisi bir form doldurur, bir anketi tamamlar, bir denemeye kaydolur, vb.).
  • Takviminizi daha iyi düzenleyin (danışmanlık hizmetleri satan kişiler için harika).
  • CRM’nizdeki satış temsilcilerine otomatik olarak yeni kişiler atayın.
  • Açık anlaşmalar, soğuk potansiyel müşteriler vb. için hatırlatıcılar gönderin.

2. Geniş ölçekte kişiselleştirilmiş pazarlama mesajları gönderin

Genel mesajlar göndermek yerine, pazarlamanızı hedef kitlenizde yankı uyandıracak şekilde kişiselleştirin. Bunu yapmak, satışları, etkileşimi ve müşteri deneyimini iyileştirerek müşterilerin markanıza ısınmasına yardımcı olur.

Toplu metin kampanyaları ile okuyucunun dikkatini hemen çekmek istersiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu, cana yakın olmak ve mesajınızın içeriğinin alıcı için değerli olduğundan emin olmaktır.

Neyse ki, SMS araçları aynı anda yüzlerce veya binlerce kişiye kısa mesaj göndermenize olanak tanır. Kişi listenizi veya segmentinizi alıcı olarak ayarlayın ve mesajınızı yazın (veya bir şablon kullanın). Bölümlere ayrılmış listeler, kullanıcıları ortak ilgi alanlarına veya davranışlara göre hedeflemenize olanak tanıyarak hedeflemenizi geliştirir ve pazarlama maliyetlerini düşürür.

Her iletişimi özel alanlarla (ad ve doğum günü gibi standart bilgiler içeren veri alanları) kişiselleştirin veya pazarlama kampanyalarınızla ilgili özel alanlar oluşturun. En önemlisi, tüm pazarlama iletişimlerinizde müşteri odaklı bir yaklaşım sergilemeye çalışın.

3. Mevcut müşterilerle etkileşim kurun

Yeni bir müşteri edinmek, mevcut bir müşteriyi elde tutmaktan beş kat daha pahalıya mal olabilir. Sonuç olarak, mevcut müşterileri elde tutmak, yenilerini edinmekten çok daha kolay/ucuzdur. Mevcut müşterileriniz zaten markanıza yatırım yaptı ve sizden haber almak istiyor, neden onlara ulaşmıyorsunuz?

Bu nedenle, mevcut müşterilerle yeniden etkileşim kurmak için zamana duyarlı ve kişiselleştirilmiş mesajlar göndermeye odaklanın. Bunu yaparken de müşterilerinize değer katmaya çalışın. Mevcut müşterilerinize yeni ürün ve hizmetler tanıtabilir veya promosyon mesajlarına teşvik ekleyerek tıklama oranlarını artırabilirsiniz.

4. Metinleri müşteri davranışına göre otomatikleştirin

Otomasyon, iş akışınızı kolaylaştırır ve müşteri yönetimini geliştirir. Mesajları manuel olarak birer birer göndermek yerine, metinleri müşteri davranışına veya kullanım durumlarına göre otomatikleştirebilirsiniz.

Sık sorulan sorular için otomatik yanıtlayıcılar oluşturarak, mesajları planlayarak ve SMS pazarlama sisteminizi geliştirmek için anketler oluşturarak zaman kazanın.

5. Kısa mesaj yasalarına dikkat edin

SMS pazarlamasına başlamadan önce, herhangi bir iletişim gönderirken onay almanın zorunlu olduğunu bilmelisiniz. Gönder’e basmadan önce işletmenizin bilmesi ve uyması gereken birkaç kısa mesaj yasası vardır.

Ülkenizde geçerli olan SMS yasalarından haberdar olduğunuzdan emin olun. Markanızın güvenilirliğini zedeleyebilecek bir dava ile karşı karşıya kalmamak için potansiyel alıcıların onayını alın ve en iyi uygulamalara göre kişilerin aboneliğini iptal edin.

Dijital pazarlama stratejinizi SMS ile geliştirin

Sosyal medya reklamları, e-posta pazarlaması ve geleneksel reklamcılık harika. Ancak, işletmeler sadece gelir elde etmenin ötesine geçmek istiyor.

Güçlü markalar oluşturmak, talep oluşturmak, bir hikaye ile satış yapmak ve müşterileriyle anlamlı ilişkiler kurmak istiyorlar. SMS’i dijital pazarlama çerçevenize entegre etmek, bu konularda ve daha fazlasında yardımcı olabilir.


YAZAR
Alexa Lemzy, iş mesajlaşma yazılımı sağlayıcısı TextMagic’te müşteri destek yöneticisidir. Sürekli olarak müşterilerle iletişim kurmanın ve kusursuz bir müşteri deneyimi sunmanın en etkili yollarını arıyor. Alexa’yı takip et twitter ve oradaki makalelerine bakın.