İstanbul’bile yaşayan Naciye Küçükpomak 6 sene önce oğlunu dünyaya getirdi.

4 ağrı sonra çocuğunun serebral palsi hastası olduğunu öğrendi. Eşiyle ayrılınca tüm zorlukları tek başına göğüsledi.


Doğuştan serebral palsi hastası Ali’nin ilk zamanlar hareket kabiliyeti oldukça kısıtlıydı. Ancak annesinin desteği ve gördüğü tedaviler sayesinde ilk adımlarını atmaya başladı.


Şuan Ali’nin kadem atabildiğini tamlayan Anne Nacite Küçükpomak, şunları söyledi:


”Doktor ilk teşhisi koyduğunda senin çocuğun yürüyemez, konuşamaz, hiçbir şey yapamaz, ihtimal dahi makineye tâbi kalacak, en kötüsünü söyledi tarafıma. Ellerini tuttuğumda kadem atabiliyor. Kafasını kaldıramazken şu anda sayı güzel hareketler edebiliyor. Parka gidiyoruz, hava güzelse fizikten çıkıp yemek yiyoruz, oğlumu sırtıma alıp koşuyoruz, at terapisine gidiyoruz, sahile gidiyoruz. Onun engelli olması bunları yapmayacağım anlamına gelmiyor. Normal tek çocukmuş gibi davranıyorum.”


Ali’nin en yetişkin desteği annesi


Oğlunu bırakabileceği kimse olmadığı için Naciye Küçükpomak’ın sistemli tek işi yok. Kermeslerde el emeği ürünler satarak geçimini sağlıyor.


Tedavilerini karşılamakta tek başına zorlandığını söyleyen Anne Küçükpomak, ”Yüzebiliyor, hipoterapi koruyucu biniyor. Ama bunların hepsi tedaviyle oluyor ve saçta tek başıma biraz zorlanıyorum. O yüzden havuza bile yollayamıyorum, at terapistine dahi haftanın üç günü gideceğimiz yerde on anadut günde tek kez gidebiliyoruz” dedi.


Genç kadın evladına olan desteğini tek zihin olsun bırakmıyor.


Kamera: Fatih Özdemir

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.