Uzmanlık ve otorite ile iletişim kurmak en önemli önceliktir ve sıralamada en yüksek şansı olan içerik oluşturmanın bir yolu olarak içeriğinizi konu sınıflandırmasıyla özetlemekten daha iyi bir başlangıç ​​noktası olamaz.

Taksonomi, şeyleri ortak özelliklere göre sınıflandırmak, düzenlemek ve adlandırmak için kullanılan bir sistemdir. Bilimde bir şeyleri kategorize etmek için kullanılır, ancak aynı zamanda konular da dahil olmak üzere her şeyi kategorize etmek için de kullanılan bir kelimedir, bu da onu etkili bir SEO kavramı haline getirir.

Konu Taksonomisi

İçerik bağlamında konu taksonomisi, bilginin farklı konu ve alt konulara göre düzenlenmesini ifade eder. İçeriği bu şekilde düzenlemek, bir içerik web sayfasında kapsanan doğal konuların ve konuların bir taslağını oluşturur.

Konu sınıflandırmasının amacı, belirli bir konuyla anlamsal olarak ilgili anlamlı bir belgenin oluşturulabileceği yapılandırılmış bir çerçeve sağlamaktır.

Bu, içeriğe yüksek düzeyde bakmanın, ağaçları değil ormanı görmenin bir yoludur.

Konu Taksonomisi Nasıl Oluşturulur?

Derin öğrenme, sinir ağları ve RankBrain gibi teknolojiler, Google’ın anahtar kelimelerden içerikteki konuları anlamaya doğru gelişmesine yardımcı oldu.

Konularla ilgili arama sorguları şu şekilde konulara göre kategorize edilebilir:

Beauty > Makeup > How-to

Bir web sayfası da benzer şekilde kategorize edilebilir. Web sayfaları nadiren tek bir konu hakkındadır çünkü her zaman alt konular vardır.

Yani bir konu hakkında düşünürken o konunun bölümlerinin neler olduğunu da düşünebilirsiniz.

Bu bir giyim ürünü sayfasıysa o konunun bölümleri (alt konular):

 • boyut
 • malzeme
 • yerleştirmek
 • kumaş
 • bakım
 • Tanım
 • yorumlar

Bu alt konular, tüketicinin giyimle ilgili bir web sayfasını ziyaret ederken görmeyi beklediği türden şeylerdir.

Web sayfası bağlantıların nasıl oluşturulacağıyla ilgiliyse o sayfanın alt konuları şunlar olabilir:

 • araştırma
 • analiz
 • sosyal yardım
 • şablonlar
 • konu satırları

Google Konuları Belirler

Google’dan John Mueller bir keresinde başlıkların konunun neyle ilgili olduğunu iletmekle ilgili olduğunu söylemişti.

Mueller şunları söyledi:

“Ve bir sayfadaki metne gelince, başlık bize sayfanın bu bölümünün bu konuyla ilgili olduğunu söyleyen gerçekten güçlü bir sinyaldir.

…bunu ister H1 etiketine, ister H2 etiketine, ister H5’e ya da başka bir şeye koyun, bu o kadar da önemli değil.

Ama bize verdiğiniz genel sinyal şöyle diyor: sayfanın bu kısmı bu konuyla ilgili.

Ve sayfanın diğer kısmı belki farklı bir konu hakkındadır.”

Google’dan Martin Splitt, 2021’deki bir seminerde bu süreçten bahsetti ve burada Google’ın, bir web sayfasının Merkezi Ek Açıklaması olarak adlandırılan dahili web sayfası konuları konseptini tanıttı.

Martin şöyle açıklıyor:

“Bu yalnızca içeriği analiz ediyoruz ve bu konuda kamuya açık olarak ne söylediğimizi bilmiyorum, ancak sanırım bunu podcast bölümlerinden birinde gündeme getirdim.

Muhtemelen, örneğin Merkez Parçası Ek Açıklaması adı verilen bir şeye sahip olduğumuzu söyleyebilirim ve semantik içeriğe ve potansiyel olarak düzen ağacına baktığımızda sahip olduğumuz birkaç ek açıklama daha var.

Ancak temel olarak bunu zaten HTML’deki içerik yapısından okuyabilir ve şunu anlayabiliriz: “Ah! Buradaki tüm metin içeriği üzerinde yaptığımız tüm doğal dil işlemlerinden, bunun öncelikle A konusuyla ilgili olduğu anlaşılıyor…”

Yukarıdaki alıntıda Martin, aşağıdakilerle ilgili ek açıklamaların bulunduğunu söylüyor:

 • Anlamsal içerik
 • Düzen ağacı

Önemli olan Martin Splitt’in Google’ın web sayfasının konusunun ne olduğunu belirlemeye çalıştığını açıkça belirtmesidir.

Yani işiniz web sayfasının konusunu ve o konuyla alakalı alt konuları özetlemektir.

Konu ve Alt Konuların Önemi Örneği

Bir keresinde SEO konferanslarında yapılan canlı web sitesi denetimlerinden birini yapmıştım ve bu kişi web sitesinin Finansal Bilgiler gibi bir arama terimi için sıralamada yer alamayacağını söyledi.

Başlıkta, başlıklarda, alt metinde, her yerde Finansal Bilgiler anahtar kelimesi vardı, değil mi?

Web sitesine baktım ve konunun finansal bilgilerle değil, Finansal Tavsiyeyle ilgili olduğu açıkça görülüyor.

Bu yüzden web sitesi yayıncısına, eğer web sitesi Finansal Tavsiye ile ilgiliyse, neden Finansal Bilgiler sıralamasında yer almaya çalıştıklarını sordum.

Ve kişi şunu söylüyor: “Çünkü Finansal Bilgiler için anahtar kelime hacmi daha yüksektir.

Dolayısıyla, tüm bağlantılara ve anahtar kelimelere rağmen web sitesinin Finansal Bilgiler sıralamasında yer alamamasının nedeni, içeriğin konusunun Finansal Tavsiye ile ilgili olmasıydı.

Bu nedenle, web sayfasının konusunu anlamakla başlamak ve ardından kullanıcının bulmayı beklediği şeye bağlı olarak alt konuların neler olduğunu özetlemek çok önemlidir.

Artık çoğumuzun bildiğini düşünüyorum, Google artık arama sorgularını anahtar kelimelerle eşleştirmiyor. Google, arama sorgularını alakalı yanıtlarla eşleştirir ve yanıtlar her zaman konular ve alt konularla ilgilidir.

Kapsamlıdan Fazla Doğruluk

Son olarak kapsamlı olma hatasına düşmekten kaçının.

Doğrudan cevap vermek her zaman en iyisidir çünkü kısa ve öz olmak netlik avantajı sağlar ve zaman kazandırır. İnsanlar bir yanıt istediklerinde bunun hızlı ve kolay anlaşılmasını isterler.

Bu, tüketici ürünü sayfası veya inceleme sitesi için geçerlidir. Doğrudan önemi olmayan şeyler üzerinde oyalanmayın, kesin olun.

Google tamamen hassasiyet ve hızlı olmakla ilgilidir. 2013 güncellemeleri için Hummingbird kelimesini seçmelerinin nedenlerinden biri de budur çünkü temel algoritmanın yeniden yazılması, algoritmanın daha hızlı ve hassas çalışmasını sağlamıştır. Sonraki güncellemelerin çoğu kesin olma özelliğine sahipti.

Bu nedenle kesin olmak da önemlidir; Google kesin olduğundan değil, kullanıcıların istediği de bu olduğundan, Google da bu nedenle kesinliğe odaklanır.

Konuların sınıflandırması açısından düşünmek, çok fazla içerikle aşırıya kaçmadan ve konunun dışına çıkmadan, kesin ve eksiksiz olmaya odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Konu sınıflandırmasıyla konu üzerinde kalın.

Shutterstock/Dim Tik’ten Öne Çıkan Görsel