Dahili içerik içi bağlantı uygulamaları son yirmi yıldır aynı kaldı; bu garip çünkü Google son on yılda ve hatta son beş yılda çok daha dramatik değişiklikler geçirdi. Google’ın web sayfalarını anlama ve sıralama şekliyle daha uyumlu olmaları için dahili bağlantı stratejilerini yenilemeyi düşünmenin zamanı gelmiş olabilir.

Standart Dahili Bağlantı Uygulamaları

İç linkleme yapmanın yolunun bu olduğunu ve herkesin hatalı olduğunu söylemediğimi açıkça belirtmek isterim. Yaptığım şey, dahili bağlantının nasıl yapıldığı ile Google’ın içeriği nasıl anladığı arasındaki kopukluğa işaret etmek ve bu bilgiyi akılda tutarak dahili bağlantı yapmanın kendi yolunu düşünerek açık fikirli olmaktır.

Bu sizseniz elinizi kaldırın:

Bir SEO, içeriği yazarken veya güncellerken, bir iç sayfanın hedeflediği anahtar kelimelerle eşleşen bir anahtar kelime öbeğiyle karşılaşır, böylece bu kelimeler bağlantı metnine dönüştürülür.

Tamam, elini indirebilirsin. 🙂

Çok fazla el kaldırılacağını umuyorum ve bu sorun değil çünkü herkes bunu böyle yapıyor.

Örnek olarak, SEO ile ilgili bir hizmet sunan “beyaz şapkalı” bir web sitesini ziyaret ettim ve “dahili bağlantı” alt konusuyla ilgili bir makalede, bağlantı metnini kullanarak Dahili Bağlantı Nedir ile ilgili başka bir sayfaya bağlantı veriyorlar. “dahili bağlantı.”

Hedef sayfa, ikinci sayfanın hedeflediği iki kelimelik ifadeyle tam olarak eşleşiyor. Standart uygulama, başka bir dahili sayfa için bir anahtar kelime eşleşmesi bulmanız ve ardından bunu hedef sayfaya yönelik bir bağlantı metnine dönüştürmenizdir, değil mi?

Ama bu doğru değil.

Bu bağlantı metnini içeren cümle ve onu içeren paragraf, iç sayfaların indekslenmesi ve sıralanması için iç bağlantının önemi hakkındadır. Hedef sayfa hakkında bir açıklayıcıdır Dahili Bağlantı Nedir?.

Bir SEO gibi düşünüyorsanız o zaman bu bağlantıda yanlış bir şey yoktur çünkü bağlantı metni ikinci sayfanın hedef anahtar kelimesiyle eşleşir.

Ancak ilk sayfayı okuyan bir site ziyaretçisi gibi düşünüyorsanız, okuyucunun okumayı bırakıp Dahili Bağlantı Nedir hakkında bilgi edinmek için bağlantıya tıklama şansı nedir?

Bağlantı bağlamsal olarak alakalı olmadığı için okuyucuların yüzde sıfırının bağlantıya tıklaması oldukça muhtemeldir.

Bir Makine Bu Konuda Ne Düşünür?

Bir makinenin kopyaladığım bu cümle hakkında ne düşündüğünü görmek için ChatGPT’ye sordu:

ChatGPT yanıtladı:

“Cümle, SEO stratejilerinde dahili bağlantının kritik rolünü vurgulamaktadır.”

Daha sonra ChatGPT’den paragrafı on beş veya daha az kelimeyle özetlemesini istedim ve o da yanıt verdi:

“Dahili bağlantı, web sitesinin indekslenmesi ve sıralaması için çok önemlidir; bağlantı bağlamı özellikle önemlidir.”

Hem cümlenin hem de paragrafın bağlamı, dahili bağlantıların önemidir ancak Dahili Bağlantının Ne Olduğu değildir.

Yukarıdaki örneğin ironisi, bunu dahili bağlantı için bağlamın önemini konu alan bir web sayfasından almış olmamdır; bu, bir iç bağlantı için gereken tek bağlamın bağlantı metni olduğu fikrinin ne kadar derinlere yerleşmiş olduğunu gösterir.

Ancak Google bağlamı bu şekilde anlamıyor.

Çıkarılan sonuç, bir iç bağlantının bağlamsal olması için cümlenin ve içinde bulunduğu paragrafın anlamını dikkate almanın önemli olduğudur.

Dahili Bağlantı Ne Değildir?

Dahili bağlantılarla ilgili, yeterli eleştirel inceleme yapılmadan genellikle kanonik olarak kabul edilen onlarca yıllık kurallar vardır.

İşte birkaç örnek:

  • Dahili bağlantılarınızı web sayfasının üst kısmına yaklaştırın.
  • Dahili bağlantılar diğer sayfaların iyi sıralanmasına yardımcı olmak içindir.
  • Dahili bağlantılar diğer sayfaların dizine eklenmesine yardımcı olmak içindir.
  • Anahtar kelime açısından zengin bağlantı metni kullanın ancak bunların doğal görünmesini sağlayın.
  • Dahili bağlantı Google için önemlidir.
  • Tüm alt konu sayfalarından bir konudaki en önemli web sayfanıza dahili bağlantılar ekleyin.

Dahili bağlantılarla ilgili yukarıda yaygın olarak kabul edilen fikirlerde eksik olan şey, bunların hiçbirinin içeriği okuyan site ziyaretçileriyle hiçbir ilgisinin olmamasıdır.

Bu fikirler, Google’ın web sayfalarını nasıl analiz ettiği ve anladığıyla bile bağlantılı değildir ve sonuç olarak, dahili bağlantının gerçekte ne olması gerektiğiyle ilgili değildir. Bu nedenle, dahili olarak bağlantı kurmanın modern arama motoruna uygun modern bir yolunu belirlemeden önce, Google’ın web sayfalarını nasıl anladığını anlamak yararlı olacaktır.

Web Sayfası İçeriğindeki Konuların Sınıflandırılması

Taksonomi, bir şeyi sınıflandırmanın bir yoludur ve iyi organize edilmiş her web sayfası, genel bir konuya ve onun altındaki alt konulara bölünebilir; biri diğerine akar, böylece genel konu, bir grup olarak tüm alt konuların neyle ilgili olduğunu ve ayrıca her bir alt konuyu açıklar. İçerikteki gizli yapı olan Konuların Taksonomisi olarak adlandırılabilecek ana konunun bir yönünü açıklar.

Bir web sayfasına yapılandırılmamış veri denir. Ancak bunu anlayabilmek için Google’ın ona bir yapı dayatması gerekiyor. Yani bir web sayfası başlık, gezinme, ana içerik, kenar çubuğu ve alt bilgi gibi bölümlere ayrılır.

Google’dan Martin Splitt daha da ileri giderek ana içeriğin, konunun neyle ilgili olduğunun bir açıklaması olan Centerpiece Annotation için analiz edildiğini söyleyerek şunları açıkladı:

“Bu sadece içeriği analiz ediyoruz ve… örneğin Merkez Parça Açıklaması adı verilen bir şeyimiz var ve semantik içeriğe ve potansiyel olarak düzen ağacına baktığımız yerde sahip olduğumuz birkaç ek açıklama daha var.

Ancak temel olarak bunu zaten HTML’deki içerik yapısından okuyabilir ve şunu anlayabiliriz: “Ah! Buradaki tüm metin içeriği üzerinde yaptığımız tüm doğal dil işlemlerinden, bunun öncelikle A konusuyla, yani köpek maması ile ilgili olduğu anlaşılıyor.”

En önemli ek açıklama, Google’ın içeriğin neyle ilgili olduğuna ilişkin tahminidir ve onu İçerik Yapısından okuyarak tanımlar.

Bir içerik sayfasının bir konuya ve alt konulara göre planlandığı ve oluşturulduğu Konu Taksonomisi diyebileceğimiz içerik yapısıdır.

Anlamsal İçerik Yapısı ve İç Bağlantılar

İçerik, Konuların Taksonomisi olarak adlandırılabilecek gizli bir anlamsal yapıya sahiptir.

İyi oluşturulmuş bir web sayfasının genel yapısı şöyledir:

Introductory paragraph that introduces the main topic
 -Subtopic 1 (a content block)
 -Subtopic 2 (a content block)
 -Subtopic 3 (a content block)
Ending paragraph that wraps everything up

Alt konuların da aslında kendi hiyerarşileri vardır:

Subtopic 1
 -Paragraph A
 -Paragraph B
 -Paragraph C

Ve her paragrafın ayrıca şu şekilde kendi hiyerarşisi vardır:

Paragraph A
 -Sentence 1
 -Sentence 2
 -Sentence 3
 -Sentence 4

Yukarıdaki taslak, bir web sayfası gibi yapılandırılmamış verilerin, örneğin bir Merkez Ek Açıklamasıyla etiketlenerek bir makinenin onu daha iyi anlamasına yardımcı olabilecek gizli bir yapıya nasıl sahip olduğunun bir örneğidir.

Google’ın içeriği “bir” şeklinde düzenlenmiş bir dizi konu ve alt konu olarak gördüğü göz önüne alındığındaiçerik yapısıHer içerik bloğunun sınırlarını belirleyen başlıklar (H1, H2) varken, dahili bağlantıyı da aynı şekilde düşünmek mantıklı değil mi?

Örneğin, Konuların Taksonomisi makalesine ve Martin Splitt’ten alıntının kaynağına olan bağlantılarım bağlamsal olarak alakalıdır ve bu makalenin birçok okuyucusu muhtemelen bu bağlantıları takip edecektir çünkü bunlar içeriği ilginç bir şekilde genişletmektedir, bunlar… bağlamsal olarak alakalıdır .

Ve bağlamsal olarak alakalı olduğundan, bence Google’ın bağlantılı sayfaların konu konusunu da alakalı bulması muhtemeldir.

Onları taramak veya sıralama amacıyla da bağlamadım. Okuyucular için faydalı oldukları ve bu bağlantıların gömülü olduğu çevredeki içeriği genişlettikleri için bunlara bağlantı verdim.

Anlamsal Uygunluk ve Bağlamsal Dahili Bağlantılar

On yıldan fazla bir süredir SEO endüstrisini anahtar kelimelerini bırakıp konular açısından düşünmeye başlamaları konusunda teşvik ediyorum ve sonunda endüstrinin daha fazlasının bunu anladığını ve içeriğin ne anlama geldiği açısından düşünmeye başladığını görmek harika. anlamsal düzeyde.

Şimdi bir sonraki adımı atın ve “anahtar kelime hedefli” zihniyetten vazgeçin ve bu anlayışı dahili bağlantılara uygulayın. Bunu yapmak SEO ve okuyucular için de anlamlıdır. SEO’daki 25 yıllık uygulamalı deneyimime dayanarak, geleceğe en uygun SEO stratejisinin site ziyaretçileri üzerindeki etkisini düşünen strateji olduğunu güvenle söyleyebilirim çünkü Google da sayfalara böyle bakıyor.

Shutterstock/Iconic Bestiary’den Öne Çıkan Görsel