[ad_1]

Türkiye afetlerle mücadele etmeye devam ediyor. Batı Karadeniz bölgesinde 11 Ağustos günü akşam saatlerinde süregelen aşırı yağışlara bağlı olarak Bartın, Kastamonu ve Sinop’ta sel ve su baskınları meydana geldi. Bartın’da Ulus, Kastamonu’da Azdavay, İnebolu, Bozkurt, Küre ve Pınarbaşı ile Sinop’ta Ayancık selden en fazla etkilenen bölgeler oldu. Felaketin 5. gününde, yaşanmış olan sel sebebiyle Kastamonu’da 49, Sinop’ta 9, Bartın’da 1 yurttaş olmak suretiyle toplamda 59 yurttaş yaşamını yitirdi. Ayrıca, sel felaketinden yaralanan 8 vatandaşında tedavilerine hastanelerde devam ediliyor.

77 KİŞİNİN KAYIP İHBARI YAPILDI

Güncel kabahat duyurusu rakamı Kastamonu, Sinop ve Bartın’da 77 olarak öğrenilirken, bölgede yürütülen çalışmalarda AFAD, Genelkurmay Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Jandarma, 112, UMKE, Karayolları Genel Müdürlüğü, DSİ, Belediyeler, İl Özel İdaresi, sivil cemaat kuruluşları ve AFAD Gönüllülerinin personel ve araçları vazife yapıyor. İl bazında bakıldığında, Kastamonu’da 4 bin 365 personel, 540 vasıta, 32 ambulans, 1 helikopter, 1 JİKU, 1 drone, 1 İHA, 3 AFAD mobil koordinasyon TIR’ı, 1 mobil mutfak tırı, 1 mobil harekat merkezi, 514 iş makinesi, 15 vidanjör, 1 mobil enerji aracı, 52 bobcat, 8 cenaze aracı, 33 bot ve 61 motopomp, 3 dalgıç pompa, 20 üreteç, 4 kepçe, 14 arama köpeği ve 5 bin kişi kapasiteli sahra mutfak, Sinop’ta 2 bin 418 personel ile 20 helikopter, 304 vasıta, 1 AFAD mobil koordinasyon TIR’ı, 1 mobil mutfak, 33 ambulans, 16 UMKE, 238 iş makinası, 1 JİKU, 1 vidanjör, 9 bot ve 18 motopomp, 8 dalgıç pompa, 5 arama köpeği, bin 500 kişi kapasiteli sahra mutfak, Bartın’da bin 225 personel, 108 vasıta, 7 ambulans, 1 UMKE, 88 iş makinası, 1 üreteç, 2 motopomp ve bin 500 kişi kapasiteli sahra mutfak arama-kurtarma ve bölgedeki afetzedelere yardım için bulunuyor.

GÖNÜLLÜLER VE KIZILAY BÖLGEDE

Türk Kızılay tarafınca toplam 223 personel/gönüllü, 9 ikram aracı ve 54 vasıta sel bölgelerinde vazife yaparken, bu araçlar 93 bin 770 sıcak yiyecek, 44 bin 952 kumanya, 49 bin 730 ikramlık vasıta-gereç dağıtımı gerçekleştirmiş oldu. Ayrıca, Jandarma Genel Komutanlığı tarafınca Sinop’a 1 Mobil Mutfak TIR’ı sevk edilirken, burada afetzedeler için yiyecek pişirme ve dağıtım hizmetine başlandı. Öte taraftan, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafınca Kastamonu’ya 1 Mobil Mutfak TIR’ı sevk edilirken, afetzedeler için yiyecek pişirme ve dağıtım hizmetine başlandı.

HELİKOPTERLE TAHLİYE SÜRÜYOR

Bartın’ın Ulus İlçesinde sel afeti sonrası 359 afetzede güvenli bölgelere tahliye edilirken, Kastamonu’da toplamda bin 480 vatandaşın tahliye edilmiş olduğu, tahliye edilen vatandaşlardan 372’sinin yakınlarının yanına tahliye edilmiş olduğu öğrenildi. Ayrıca, Sinop’un Ayancık ilçesi ve mahallelerinden 539 afetzede 2 helikopter vasıtasıyla tahliye edilirken, tahliye edilen 533 afetzededen 469’u yakınlarının yanına tahliye edildi.

AFADZEDELER ÇADIRDA BARINIYOR

Kastamonu’da acil barınma ihtiyacının karşılanması için öğrenci yurtlarında 3 bin 707 kişilik kapasite ayrılırken, 814 vatandaşa barınma hizmeti veriliyor. Ayrıca, çeşitli noktalarda AFAD tarafınca kurulan çadırlarda da 382 afetzede kalıyor. Sinop’ta acil barınma ihtiyacının karşılanması için öğrenci yurtlarında 2 bin 733 kişilik kapasite bulunurken, 146 vatandaşa barınma hizmeti sunuluyor. Bartın’da acil barınma ihtiyacının karşılanması için öğrenci yurtlarında 3 bin kişilik kapasite ayrılırken, 22 vatandaşa barınma hizmeti sunuluyor.

23 MİLYON ÖDENEK GÖNDERİLDİ

AFAD tarafınca Kastamonu’ya 5 Milyon lira, Sinop’a 3 Milyon lira ve Bartın’a 2 Milyon lira acil yardım ödeneği gönderilirken, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan da Kastamonu’ya 5 Milyon, Sinop’a 3 milyon ve Bartın’a 2 milyon lira ödenek gönderildi. Ayrıca, Bartın’a İller Bankası tarafınca altyapı hasarının giderilmesi için 3 Milyon lira ödenek aktarılırken, bu kapsamda sel bölgelerine toplamda 23 milyon lira nakdi ödenek gönderildi.

Bartın genelinde elektrik verilemeyen köy kalmazken, Kastamonu genelinde değişik ilçelerde 36 köye ve Sinop’ta 56 köye şu anda elektrik verilemiyor. Samsun AFAD, Kastamonu’ya 1 mobil enerji aracı sevk ederken, Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde 13 üreteç, Azdavay’da 1 üreteç sahada etken olarak kullanılıyor. Sinop’un Ayancık ilçesinde çeşitli büyüklükte 32 tane üreteç hazırlanırken, bu jeneratörlerden 29’u etken durumda kullanılıyor.

DÖNMEZ : “İLK DEFA HAVADAN JENERATÖR NAKLEDİLDİ”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kastamonu Bozkurt’ta sel sebebiyle ulaşılamayan Sakızcılar ve Kestane Sökü köylerine Türkiye’de ilk kez havadan üreteç naklederek elektrik verildiğini deklare etti. Dönmez “Zorlukları hep birlikte el ele aşacağız” dedi.[ad_2]