Rusya Ukrayna ortasında uzun müddettir süren gerginlik ne olacağı konusunda bir müddettir telaş yaratıyordu. Bugün Rusya Ukrayna’yı resmi olarak vurmaya başladı. Resmi olarak başlayan savaş ile birlikte savaş fiyatlandırması da harekete geçti. Dolar ve altın fiyatları yükseliş gösterdi.

Uzun müddettir 13,50 düzeyinde yatay seyreden dolar savaşın başlamasıyla 14,10 düzeylerine kadar yükseldi. Altının gramı ise 854 TL ile yeni güne başladı.

Savaş başladı Dolar ve altın yükseldi! İşte savaş fiyatlandırması

Rusya ve Ukrayna gerginliği global piyasalarda kuralların tekrar yazılmasına sebebiyet verdi. Borsa İstanbul’un BIST 100 endeksi, güne düşüşle açılış yaptı. Hali hazırda paha kaybı yaşamış olan Bitcoin de %9 daha kaybederek güne başladı.

Buna kıyasla dolar ise yükselişe geçti. Kur Muhafazalı TL Mevduat sisteminin açıklanmasının akabinde 13,50 düzeylerinde uzun müddet kalan dolar artık 14 düzeyinin üstüne atladı. Altının fiyatları da savaş fiyatlandırmasına geçti.

Spot piyasada gram altın alış fiyatı 870,99 lira, satış fiyatı 877 liradan süreç görüyor. Çeyrek altın alış fiyatı 1392,66 lira, satış fiyatı 1423,70 lira düzeyinde bulunuyor. Savaş durumunun nereye kadar gideceği ya da ne tesirler bırakabileceği kesin değil. Lakin 2022 yılı hem ekonomik açıdan hem de salgının var olması açısından çok güç olacak diyebiliriz.