Bir Bitcoinde 100 milyon Satoshi (sat) vardır, yani her Satoshi 0.00000001 BTC kıymetindedir. Bir Satoshi’nin bir sent bedelinde olması için 1 BTC’nin 1 milyon dolar bedelinde olması gerekir.

Satoshi Nedir? En küçük Bitcoin ünitesini anlayalım.

2022’nin başlarında, bir Satoshi bir sentin yirmide birinden daha az bedele sahip. Satoshi, Bitcoin’in tek alt kısmı değildir. Bir milibitcoin, bir Bitcoinin binde biri yahut 0.001 BTC için kullanılan bir tabirdir. Bir mikrobitcoin, bir Bitcoinin yahut 0,000001 BTC’nin milyonda biridir. Lightning ağında, Satoshi’den bile daha küçük bir ünite kullanarak süreç yapmak mümkündür. Millisatoshi olarak bilinen bu ünite ise, tek bir Satoshi boyutunun binde birini temsil eder. Fakat bu, Bitcoin ağının kendisinde kullanılamaz.

Satoshis yahut öteki küçük üniteler üzere tabirler kullanmak, kullanıcıların çok küçük ölçüde kripto para ünitesi kelam konusu olduğunda sıfır dizileri yazmak zorunda kalmamaları manasına gelir.

Bir kahve satın almak üzere mikro süreçleri kolaylaştırmak için Bitcoinleri kesirlere bölmek gereklidir. Fakat varlığın yüksek oynaklığı nedeniyle uygun bir değişim aracı olarak görülmemektedir. Satoshiler, tek bir Bitcoin’in on binlerce dolara yükselmesinden bu yana vazgeçilmez hale geldi. Ayrıyeten, potansiyel yatırımcıların tam bir Bitcoin satın almak yerine 1 $ pahasında BTC satın alabilecekleri manasına geliyor.

Bitcoin’in blok mükafatları her dört yılda bir kabaca yarıya düştüğünden, her 10 dakikada bir basılan yeni tokenler bir noktada Bitcoin yerine Satoshi olarak sayılacaktır. Satoshiler var olduğu için, yeni Bitcoin basımının önümüzdeki yüzyılda bir noktada durması gerekecek. Sonsuza kadar daha küçük ve daha küçük ölçülerde yeni Bitcoin basmaya devam etmek mümkün olmayacak.
Satoshi, Bitcoin’in takma isimli yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun ismini almıştır.