Yatırım devi Fidelity’nin Global Makro Yöneticisi Jurrien Timmer, Bitcoin’in son zamanlardaki düşük ve yüksek düzeylerine karşın, kripto para ünitesinin Apple’a misal bir büyüme yoluna sahip olduğunu söyledi.

Şaşırtan tahlil; Bitcoin ve Apple’ın benzeri bir büyüme grafiğine sahip!

Timmer, Twitter hesabı üzerinden Bitcoin fiyatına değil Bitcoin ağına odaklanılması gerektiğini belirtirken, son tenkitlerin ‘çoğunlukla gürültü’ olduğunu vurguladı.

Timmer ayrıyeten, “Bitcoin neredeyse bir yıldır dalgalı bir ticaret aralığında ve 30 bin ile 65 bin dolar ortasında gidip geliyor. Üst yahut aşağı tartışması birçokları için favori bir hobi olmaya devam ediyor, fakat çoğunlukla gürültü. Bitcoin için değerli olan ağdır” tabirlerine yer verdi.

Jurrien Timmer, bilhassa, S-eğrisi altında cep telefonu abonelikleri ve internetin benimsenmesiyle yapılan evvelki karşılaştırmalardan sonra yükselmeye devam eden Bitcoin’in talep eğrisini seçti.

Bununla birlikte, Timmer’a nazaran, Bitcoin’in fiyat maksatları artık Apple’ın 1990’daki büyümesine misal bir gerileme eğrisinde yer alıyor. Timmer, varlıkların büyüme yörüngesini karşılaştırırken, ağ faaliyetlerinin her ikisini de belirlediğini vurguladı.

AAPL ve BTC fiyat tablosu.

Timmer, Apple’ın büyümesini tahlil ederken, bir telekomünikasyon ağının pahasının sistemdeki bağlı kullanıcı sayısının karesi olduğunu belirten Metcalfe Maddesi’nden yararlandı. Bu doğrultuda, Apple’ın fiyatı 1996’dan bu yana 1.457 kat arttı ve tıpkı devirdeki fiyat-satış oranı 30 kat artmıştı.

Timmer, dataları Bitcoin ile karşılaştırıldığında ise, kripto para ünitesinin fiyatını ve fiyat-ağ oranını kullandı. Bilhassa, Bitcoin’in bedeli 2011’den bu yana 800 kattan fazla arttı ve pahası 640 kattan fazla arttı.

Timmer’ın tahliline nazaran, Bitcoin’in taşınabilir aboneliklerle karşılaştırıldığında uzun vadeli büyüme görmesi mümkün.