Muhtemel Marmara Sarsıntısı hakkında tarih vermek sıkıntı. Lakin ülkemiz bir zelzele bölgesinde olduğu için bu stil doğal afetlere hazırlıklı olmamız gerekiyor. Geçmişte büyük bir İstanbul zelzelesi atlatan Türkiye benzeri bir senaryoda olabildiğince az hasar almak için elinden geleni yapmalı. Bu sebeple her meskende zelzele çantasının hazırlanması ve bazen zelzele oluyormuş üzere tatbikat yapılması gerekiyor. İşte sarsıntı çantasında olması gerekenler.

Zelzele çantasında bulunması gerekenler nelerdir?

Öncelikle zelzele olduğunda birinci yapılacak en değerli şey panik yaparak balkon ya da merdivenlere koşmamaktır. Çünkü birinci olarak yıkılacak yerler olarak buralar dikkat çekiyor. Sağlam bir eşyanın yanında çökerek başımızı korumak ve camlardan ya da üzerimize devrilebilecek eşyalardan uzak durmak gerekiyor.

Hazırladığınız zelzele çantısında kesinlikle çokça su bulundurmalısınız. Birinci 72 saatte size yetecek kadar yiyecek ve su olması hayati kıymet taşıyabilir. Mevsimine nazaran kıyafet ya da yağmurluk koymanız da değerli. Düdük ve el feneri üzere eşyalar enkaz altında kalmanız halinde işinize yarayacaktır. Yara bandı, birinci yardım çantası üzere eşyalar da kesinlikle sarsıntı çantanıza koymanız gerekenler ortasında yer alıyor.

Konserve yiyecekler de bu türlü vakitlerde epeyce faydalı olabilir. Kimlik fotokopileriniz ya da kıymetli evraklarınızın da birer kopyasını çantanızda bulundurmanızda yarar var. Mümkün bir zelzelede panik yapmadan sakince kendinizi itimada almaya çalışın.