Gümüşhane’nin Dumanlı köyü sınırlarında yer alıyor. 17’nci yüzyılda Rumlar tarafından kurulduğu malûm. Santa Harabeleri kendine özgü mimarisi ve eşsiz doğasıyla ziyaretçilerini karşılıyor.


7 mahalleden oluşan Santa, birbirini kuş manzara görebilen 3 başka yamaç üzerine kurulu. Her tek mahallesinde dönemin özelliklerini yansıtan tek ve iki katlı taş binalar ile sayı sayıda kilise ve hayrat bulunuyor.


“Gökyüzüne yakın saklı kent”


1923 yılı verilerine göre bölgede 5 bine yakın kişi yaşadı. O dönemdeki 1000 123 haneden sadece 157’si günümüze kadar telâşlı kalabildi ve yine sayı sayıda kilise, okul ve çeşmeden birkaçı bugüne ulaşabildi.


Santa Harabeleri, “Gökyüzüne yakın saklı kent” olarak bile adlandırılıyor. Bölge, arkeolojik ve tabiî sit alanı olmasının yanında kesin korunacak hassas saha olarak ilan edilmişti.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.