Samsung Electronics üç aylık çıkar kılavuzunu yayınladı. Ortaya çıkan sayılar Kore devi için olağanüstü görünüyor. Faaliyet karı 13,7-13,9 trilyon KRW (11,38-11,55 milyar $) aralığında olacak. Bu da 2017’nin dördüncü çeyreğinden bu yana en düzgün sonuç.

Geçen yıla nazaran %52’lik bir artış var lakin kimi analistler daha da yüksek bir sıçrama bekliyorlar. Kâr artışı, Ekim ve Aralık 2021 ortasındaki yonga talebinden geliyor. Bu çeyrekte bellek yongalarının fiyatları düştü, lakin Samsung müşterilerinden gelen talep hem DRAM hem de NAND yongaları için arttı.

Samsung resmen dünyaya medyan okuyor

Kâr beklentileri taşınabilir işletme için pazarlama maliyetleri ve yeni ekran panelleri için artış maliyetleri üzere çeşitli sebeplerden kaynaklanıyor ve bunların gelirleri önümüzdeki üç aylık periyotta muhasebeleştirilecek. Mali sonuçların tam dökümünün bu ayın sonunda olması bekleniyor.

Analistler mevzuyla ilgili olarak, “Önceki telaşların bilakis, yarı iletken sanayisi, hem bellek hem de bellek dışı kesimlerdeki müşterilerden gelen talepte kıymetli bir artış görecektir” tabirlerini kullandı. “Aralık itibariyle, Amazon, Microsoft (MSFT.O) ve Meta (FB.O) üzere Kuzey Amerika’daki büyük bilgi merkezi şirketleri, bellek yongası siparişlerini istikrarlı bir halde artırdı. Samsung da en karlı şirketler ortasında yer alıyor.”