Samsung Electronics üç aylık çıkar kılavuzunu yayınladı. Ortaya çıkan sayılar Kore devi için olağanüstü görünüyor. Faaliyet karı 13,7-13,9 trilyon KRW (11,38-11,55 milyar $) aralığında olacak. Bu da 2017’nin dördüncü çeyreğinden bu yana en âlâ sonuç.

Geçen yıla nazaran %52’lik bir artış var fakat birtakım analistler daha da yüksek bir sıçrama bekliyorlar. Kâr artışı, Ekim ve Aralık 2021 ortasındaki yonga talebinden geliyor. Bu çeyrekte bellek yongalarının fiyatları düştü, lakin Samsung müşterilerinden gelen talep hem DRAM hem de NAND yongaları için arttı.

Samsung resmen dünyaya medyan okuyor

Kâr beklentileri taşınabilir işletme için pazarlama maliyetleri ve yeni ekran panelleri için artış maliyetleri üzere çeşitli sebeplerden kaynaklanıyor ve bunların gelirleri önümüzdeki üç aylık devirde muhasebeleştirilecek. Mali sonuçların tam dökümünün bu ayın sonunda olması bekleniyor.

Analistler mevzuyla ilgili olarak, “Önceki tasaların tersine, yarı iletken sanayisi, hem bellek hem de bellek dışı dallardaki müşterilerden gelen talepte kıymetli bir artış görecektir” tabirlerini kullandı. “Aralık itibariyle, Amazon, Microsoft (MSFT.O) ve Meta (FB.O) üzere Kuzey Amerika’daki büyük data merkezi şirketleri, bellek yongası siparişlerini istikrarlı bir biçimde artırdı. Samsung da en karlı şirketler ortasında yer alıyor.”