Samsung, kendi işlemcilerini yahut yongalarını da geliştiren bir avuç akıllı telefon şirketinden biridir. Güney Koreli devin Exynos yongaları, Apple ve Qualcomm’un teklifleriyle eşleşemedi.

Samsung’un çip üreticileri olmasına karşın, şirketin kendi akıllı telefonları için özel bir işlemci serisi yok. Lakin son rapora bakılırsa, bu durum yakında değişecek. Son rapora nazaran Samsung, sadece kendi akıllı telefonları için yonga setleri geliştirmeyi planlıyor.

Samsung, Galaxy akıllı telefonlara özel işlemci geliştiriyor!

Raporlar, çip üreten System LSI kısmının ve cep telefonları için Mobile eXperience (MX) kısmının çok yakın bir bağlantıya sahip olmadığını ortaya koyuyor. Bu kapsamda kendi işlemcisini üretme adımının Güney Kore devi için kıymetli bir atılım olduğunu söyleyebiliriz.

Samsung’un System LSI kısmı için şirketin MX ünitesinin tıpkı çip tedarik eden öteki müşteriler üzere olduğu tez ediliyor. Samsung tarafından üretilen taşınabilir işlemciler, Vivo dahil başka markaların telefonlarında da kullanılıyor.

Raporda, Samsung MX Business Lideri ve Lideri TM Roh’un bir toplantıda Samsung’un artık bilhassa Galaxy akıllı telefon serisi için işlemciler üreteceğini söylediği de yer alıyor. Ayrıyeten Samsung’un çalışanlarının “yetersiz AP yeteneklerine sahip olduğunu” dahili olarak kabul ettiği ve bunun kesinlikle yetenek eksikliğinden değil, birebir vakitte yetersiz insan gücünden kaynaklandığı da söyleniyor.

Samsung, Exynos çiplerini başkalarından öne çıkarmaya ve Apple ve Qualcomm’un premium teklifleriyle eşit olmaya çalışıyor. Buna paralel olarak şirket, Mongoose çekirdeklerinden ARM’nin dizaynına geçti ve yeni piyasaya sürülen Exynos 2200, AMD ile işbirliği içinde yapılan GPU’yu içeriyor.