Samsung, bilhassa de oyunseverlerin merakla beklediği yeni taşınabilir işlemcisi Exynos 2200‘i tanıttı. Oyun severlerin merakla beklediği diyoruz, zira bu işlemci tam bir oyun canavarı. Exynos 2200, sunmuş olduğu özelliklerle adeta göz kamaştırıyor, bu özelliklerin neler olduklarına yazımızın devamından gelin birlikte göz atalım.

Samsung, Exynos 2200’ü tanıttı! İşte özellikleri!

Güney Koreli teknoloji devi Samsung bugün, belli bölgelerde Galaxy S22 akıllı telefonlara güç sağlayacak en yeni amiral gemisi yonga seti olan Exynos 2200‘ü tanıttı. Yeni platform, 4nm EUV süreç teknolojisi üzerine inşa edilmiştir ve Xclipse isimli özel imal bir GPU ile birlikte gelir.

Exynos 2200‘ün AMD RDNA2 mimarisine dayalı, bu nedenle taşınabilir aygıtlarda ışın izleme ve değişken süratli gölgeleme üzere gelişmiş özelliklere sahip. Exynos 2200 bu özellikleri ile “türünün tek örneği bir hibrit grafik işlemcisi” olarak taşınabilir aygıt dünyasına resmen girmiş oldu.

Bilmeyenler için belirtmekte yarar olabilir; Işın izleme teknolojisi, gerçek hayatta ışık davranışını simüle eden, ışık ışınları yüzeylerden yansıdığında objelerin hareketini ve rengini hesaplayan bir teknolojidir. Donanım hızlandırmalı özellik, gerçekçi efektler ve sürükleyici grafikler sağlayarak, bu özellikleri destekleyen oyunları olabildiğince harika hale getirir.

Değişken oranlı gölgeleme, PC ve konsol oyunlarında uygulanan öbür bir teknolojidir. Geliştiricilerin kalitenin etkilenmeyeceği alanlara daha düşük gölgeleme uygulamalarına imkan tanır, böylelikle kare suratını ve oyunun akıcılığını güzelleştirir.

Exynos 2200 ayrıyeten Armv9 CPU çekirdeklerini entegre eden birinci yongalardan biridir. Sekiz çekirdekli işlemcide tek bir güçlü Cortex-X2 çekirdeği, üç Cortex-A710 dengeleme performansı ve verimliliği ve güç verimliliği için dört Cortex-A510 küçük çekirdeği bulunur. Samsung klâsik olarak yongalarının saat suratının ne olduğunu açıklamaz.

Yepisyeni GPU ve geliştirilmiş CPU, onları şirkette tutmak için daha güçlü bir NPU’ya da sahip. Exynos 2100 ile karşılaştırıldığında, performans iki katına çıktı ve paralel olarak daha fazla hesaplamaya müsaade vererek genel AI performansını düzgünleştiriyor.

Exynos 2200, 200 MP’ye kadar tek kamerayı, 8K görüntü kaydını, 120 Hz’ye kadar 4K ekranları yahut 144 Hz’de QHD+ ekranları destekliyor.

Yonga seti, en son LPDDR5 RAM ve UFS 3.1 depolama ile çalışır. 5G modem hem 6GHz altı hem de mmWave frekanslarında çalışır, global navigasyon sistemi ise tüm ana standartları ve uyduları takviyeler.

Samsung, Exynos 2200’ün “şu anda seri üretimde” olduğunu söyledi. Çipli Galaxy S22 serisini göreceğimiz resmi bir tarih yok, lakin söylentiler potansiyel bir lansman tarihi olarak 8 Şubat’ı işaret ediyor.