Samsung Electronics, Güney Kore’deki emekçi sendikalarıyla fiyat görüşmelerinde memnuniyet sağlanmadığı için 50 yıl sonra birinci emekçi greviyle karşı karşıya kalabilir.

Aylarca süren müzakerelerin akabinde, personel sendikasının temsilcileri harekete geçti. Samsung çalışanları Çalışma Bakanlığı’na bağlı bir devlet kurumu olan Kore Ulusal Çalışma İlgileri Kurulu’na tahkim için müracaatta bulundu. Hareket, Samsung’a bir muahedeye varması için 10 gün veriyor. Uyulmaması halinde yarı iletken çipler ve elektronik üzere çeşitli Samsung işletmelerinde grev ve duraklama ile sonuçlanacak. Koreli teknoloji devi, kıt stoklara ve sevkiyatlarda gecikmelere yol açan yarı iletken kıtlığından aslında çok etkilenen güç bir noktada buluyor.

Samsung çalışanları da greve başlıyor!

4.500 üyeye sahip emekçi topluluğu ve Samsung ortasındaki müzakereler Ekim ayında başladı. Çalışanlar tarafından fiyat artırımı, COVID-19 tazminatı ve özel müsaade seçenekleriyle ilgili itirazların hepsinin kulak gerisi edildiği argüman ediliyor.

Samsung, Mart ayında yaptığı bir taslak mutabakatta, yüzde 4,5 temel fiyat artırımı da dahil olmak üzere yüzde 7,5’e varan fiyat artırımı önermiş, lakin sendikaların davetlerini dikkate almamıştı.

Bu ortalar teknoloji devi hali hazırda kıtlık üzere sorunlarla uğraştığı için bir de çalışan grevinin eklenmesi Samsung açısından hiç sağlıklı olmayacaktır. Bu sebeple şirket açısından sorunun kısa müddette çözülmesi en verimli sonucu doğuracaktır.