Ukrayna’daki çatışma şiddetlenirken, güç açısından varlıklı olan ve her zamankinden daha sert yaptırımların tesirlerini hafifletmek için potansiyel olarak Bitcoin madenciliğini kullanan Rusya’nın Güç Bakan Yardımcısı Evgeny Grabchak 26 Mart’ta TASS tarafından hazırlanan bir rapora nazaran kripto madenciliğinde yasal boşluğun kaldırılması gerektiğini duyurdu.

Rusya’dan kripto madenciliğini yasallaştırma adımı!

Rusya’nın Güç Bakan Yardımcısı Evgeny Grabchak, madencilik yerlerinin belirlenmesinin ve madenciler için güç kaynaklarının özgür bırakılmasının federal seviyeden çok bölgesel seviyede daha tesirli olacağını ve bunun bölgesel kalkınma planlarıyla yönetilmesi gerektiğini vurguladı.

Güç Bakan Yardımcısı ayrıyeten kripto para madenciliğinde var olan yasal boşluğun “mümkün olan en kısa sürede” ele alınması gerektiğini de şu sözlerle vurguladı;

“Yasal boşluk, bu alanı düzenlemeyi ve oyunun net kurallarını belirlemeyi zorlaştırıyor. Bu yasal boşluğun bir an evvel ortadan kaldırılması gerekiyor. Bu faaliyetle bir halde geçinmek istiyorsak ve mevcut gerçeklikte öteki seçeneğimiz yoksa, yasal düzenlemeyi getirmeliyiz, madencilik kavramını düzenleyici çerçeveye eklemeliyiz”

Eyalet üyesi, Bitcoin’leri ödeme alternatifi olarak öneriyor

Geçen hafta, Rusya Devlet Duması üyesi ve Güç Komitesi lideri Pavel Zavalny, “dost ülkelere” güç ihracatı için ödeme alternatifleri olarak Bitcoin ve ulusal para ünitelerini de önerdi.

Lider Vladimir Putin’in “dost olmayan ülkelerin” bu çeşit süreçler için rubleyi kullanması istikametindeki evvelki talebinin devamı olarak, Zavalny, AB’nin reddettiği ülkenin güç kaynakları için ödeme seçenekleri olarak altını ve Rusya’nın para ünitesi olan rubleyi önerdi.

Ukrayna kripto para piyasasını yasallaştırmış ve dijital varlıklarda finansal yardım almış olsa bile, birtakım sanayi gözlemcileri Rusya’nın finansal ve ekonomik yaptırımları atlatmak için kriptoyu kullanabileceğinden telaş ediyor.