Son vakitlerde, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Rusya hükümetinin kripto para madenciliğini vergilendirme ve denetim etme teklifini desteklemiş ve merkez bankasının yasaklama planını reddetmişti.

Son teklife karşılık olarak, Rusya Ticaret ve Sanayi Odası lideri Sergey Katyrin, Maliye Bakanı Anton Siluanov’a bir mektup yazdı. İşte ayrıntılar…

Rusya Ticaret Odası, hükümeti kripto madenciliğini iş olarak kabul etmeye çağırıyor!

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in geçtiğimiz günlerde, Rusya hükümetinin kripto para madenciliğini vergilendirme ve denetim etme teklifini destekleyen, bunun yanı sıra merkez bankasının yasaklama planını ise reddeden bir açıklaması olmuştu. Putin’in bu açıklamasına cevap olarak, Rusya Ticaret ve Sanayi Odası lideri Sergey Katyrin, Maliye Bakanı Anton Siluanov’a kripto madenciliğinin bir şirket statüsüne yükseltilmesini ve böylelikle “gri bölgeden” çıkarılmasını isteyen bir mektup yazdı.

Katyrin mektupta şu sözlere yer verdi;

“Mevcut mevzuatta değerli revizyonlar yapmak ve ayrıyeten bir tıp ticari faaliyet olarak madenciliğin bilhassa yasal statüsünü belirleyecek ve bu faaliyetin kapsamından çıkarılmasını mümkün kılacak bir dizi yeni düzenlemeler yapmak gerekli görünüyor. ilgili vergi ve öteki zarurî ödemelerin sağlanması gibi”

Bunun yanı sıra Katyrin, madenciler tarafından üretilen kriptonun yasallığı, deveranı ve bir ödeme aracı olarak statüsü hakkında netlik olmasını şu sözlerle önerdi;

“Madenciler tarafından üretilen kripto para ünitesinin yasal statüsü ve daha fazla deveranı ve bir ödeme aracı olarak kripto para ünitesinin yasal statüsü netleştirilmeli.”