Google, Meta ve YouTube’dan sonra yaptığı açıklamalarla Rus devletine bağlı medya organlarının platformlarından para kazanmasını da engelliyor.

Rusya-Ukrayna krizi sonucunda ülkeler tarafından Rusya’ya uygulanan yaptırımlara eklenen şirket ambargoları artarak devam ediyor. Dün yapılan açıklama ile Rus medyasına bağlı YouTube kanallarının rastgele bir halde gelir elde etmesi Google tarafından yasaklandı. Meta’dan bir açıklama daha geldi.

Rusya Google’ın darbesi karşısında şaştı kaldı!

Ayrıyeten Facebook, WhatsApp ve Instagram’ın çatı şirketi Meta, dün yaptığı duyuruyla Rus devlet medyasının platformundaki hareketlerine çeşitli yasaklar getirdi. Bu duyuru, Facebook’un Güvenlik Siyaseti önderi Nathaniel Gleicher tarafından Twitter’da yapıldı. Artık ise bir öteki teknoloji devinin bu bahiste adım attığı görüldü.

Rus devlet medya organları Google platformlarından para kazanamayacak.

Gleicher tarafından yapılan açıklamalarda Rusya’nın devlet medya organları rastgele bir Meta platformunda reklam verebiliyor. Ancak artık para verip para kazanamayacağı belirtildi. Yeni haberde Google’ın Ukrayna’yı işgal eden Rusya’ya da yaptırım uyguladığı görüldü. Yapılan açıklamalara nazaran dev şirket, Rus medya kuruluşlarının reklam geliri elde etmesini engelleme kararı aldı. Yetkililer, Gmail üzere hizmetlerden reklam geliri elde edilemeyeceğini, gerekirse daha fazla tedbir alınacağını belirtti.

Rusya ile temaslı hesaplar, reklam gelirlerinden para kazanmanın yanı sıra Google ve Meta üzere dev şirketlerin platformlarında yer almayacak ve Ukrayna’dan erişim sağlanamayacak. Ayrıyeten Rusya’nın desteklediği 26 YouTube kanalındaki reklamlardan iki yılda iddiası olarak 7 milyon ile 32 milyon dolar ortasında bir gelir elde ettiğini düşünürsek, YouTube’un aldığı kararın önemli bir ambargo olduğunu söyleyebiliriz.