Rusya‘nın irtibat gözlemcisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, Google‘ı Rus maddelerini ihlal ettiği için platformun ve bilgi hizmetlerinin reklamının yasaklanması da dahil olmak üzere cezalandırmak için adımlar attığını söyledi.

Tedbirler Google Arama, Google Play uygulama mağazası, YouTube, YouTube Müzik, Google Sohbet ve Gmail için geçerli olacak.

Rusya, Google’ı cezalandırmaya başlıyor!

Rus düzenleyici Roskomnadzor, YouTube’u Ukrayna topraklarındaki özel askeri operasyonunun seyri hakkında uydurma manzaralar yayan kilit platformlardan biri haline gelmekle suçladı. Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetlerinin prestijini sarstığı argüman edildi. Sonuçta Rusya, Alphabet Inc.’in sahibi olduğu Google’a karşı atılımlar almaya başladı.

Kommersant gazetesindeki bir rapora nazaran, Google 2021’de Rusya’da reklam yapmak için KDV hariç 243 milyon ruble (3.2 milyon $) harcadı. 3 Mart’ta Rusya’da çevrimiçi reklam satışını durduran Google, bir yorum talebine çabucak karşılık vermedi. Geçen ay Rusya, Google’dan Rus vatandaşlarına yönelik tehditleri YouTube’da yaymayı bırakmasını talep etmişti.

Düzenleyici ayrıyeten Mart ayında Google’ın haber toplama hizmetini engelledi ve şirketi Ukrayna’daki askeri operasyonla ilgili uydurma gereçlere erişim vermekle suçladı. Rusya parlamentosunun alt meclisi Duma, geçen ay, orduyla ilgili hükümet hesaplarıyla çelişen “sahte” haberleri taammüden yayanlar için 15 yıla kadar mahpus cezası veren bir maddeyi onayladı.