Rusya Ukrayna gerginliği uzun müddettir devam ediyordu. Bu gerginlik en sonunda savaş ile patlak verdi. Rusya 10 günden fazla bir müddettir Ukrayna’yı vuruyor. İki taraf da şimdi müzakere masasından olumlu bir sonuçla çıkamadı.

Durum böyleyken AB ülkeleri de dahil olmak üzere bir çok yer Rusya’ya yaptırımlar uygulamaya başladı. Bu yaptırımlar ekonomik ve ruhsal olarak devam ediyor. Rusya’da bunların karşılığında dost olmayan ülkeler listesi yayınladı.

Rusya, dost olmayan ülkeler listesi yayınladı!

Rusya hükümeti, ülkeye, şirketlerine ve vatandaşlarına karşı düşmanca aksiyonlarda bulunan yabancı ülke ve bölgelerin listesini onayladığını duyurdu. Listede yer alan ülkelerin borçlar Rus Rublesi ile ödenecek. Bu listede Türkiye yer almıyor.

Rus haber sitesi TASS’ın aktardığına nazaran; hükümetin onay verdiği dost olmayan ülkeler listesinde, ABD, Kanada, AB ülkeleri, Birleşik Krallık (Jersey, Anguilla, Britanya Virjin Adaları, Cebelitarık dahil), Ukrayna, Karadağ, İsviçre, Arnavutluk, Andorra, İzlanda, Lihtenştayn, Monako, Norveç, San Marino, Kuzey Makedonya ve ayrıyeten Japonya, Güney Kore, Avustralya, Mikronezya, Yeni Zelanda, Singapur ve Tayvan yer alıyor.