Rus uzay ajansı Roscosmos, Space.com tarafından yayınlanan bir rapora nazaran, Avrupa Birliği tarafından uygulanan yaptırımlar nedeniyle Fransız Guyanası’nda Soyuz roket fırlatmalarını süreksiz olarak durdurduğunu duyurdu.

Rusya, Avrupa yaptırımları nedeniyle Soyuz roketinin fırlatılmasını askıya aldı!

Ajansın Twitter’dan çeviri edilen bir tweetinde, “Roscosmos, Kourou Cosmodrome’dan uzay fırlatmaları organize etme ve konsolide fırlatma takımı de dahil olmak üzere işçisini Fransız Guyanası’ndan çekme konusunda Avrupalı ​​ortaklarla işbirliğini askıya alıyor” dedi.

Roscosmos, 87 işçisinin tamamını, Roscosmos ve öteki Rus şirketleri için Soyuz roket fırlatmalarına yardımcı olan Kourou’daki Guyana Uzay Merkezi’nden çekme planı üzerinde çalıştığını söyledi.

Space.com’un belirttiği üzere , Avrupalı ​​fırlatma sağlayıcısı Arianespace, Fransız Guyanası ve Kazakistan’daki Baikonur Uzay Üssü’nden uyduları fırlatmak için Roscosmo’nun Soyuz roketlerini kullanıyor. Arianespace, Nisan ayında bir Soyuz roketi kullanarak iki Galileo uydusunu yörüngeye fırlatma yolundaydı, fakat bu, ülkeler ortasındaki artan tansiyon nedeniyle muhtemelen geri itilecek. ABD ve Avrupa, Ukrayna’yı işgalinden bu yana Rusya’ya bir dizi yaptırım uyguladı ve ayrıyeten kimi Rus bankalarını SWIFT’in dışında tutmak için harekete geçti.

Avrupa Uzay Komiseri Thierry Breton yaptığı açıklamada, “Bu kararın Galileo ve Copernicus hizmetlerinin sürekliliği ve kalitesi üzerinde hiçbir sonucu olmadığını onaylıyorum” dedi.

Rusya ve Avrupa, bu yıl gerçekleşecek Mars’a robotik bir misyon için hazırlanıyor. Avrupa Uzay Ajansı yöneticisi Josef Aschbacher, “ESA, ISS ve EXOMars fırlatma kampanyası da dahil olmak üzere tüm programcıları üzerinde çalışmaya devam ediyor”, lakin gelişen durumu izlemeye devam edecek” dedi.