Wikipedia’nın Rusça versiyonundaki editörler, ülkenin siteyi engellemekle tehdit ettiğini söylüyor. Reuters’e nazaran, Ukrayna işgaliyle ilgili bir sayfada Rus askeri kayıpları ve Ukraynalı siviller ile çocukların sayısı üzere “yasadışı dağıtılmış bilgiler” içerdiğini tez eden bir bildiri paylaşılmış.

Rusya’dan Wikipedia’ya tehdit!

Rusya, editörlerin “Ukrayna’yı Rus işgali (2022)” isimli makaleden bu bilgileri kaldırmasını istedi. Editörler buna uymazsa Rusya’daki tüm Wikipedia’nın engellenebileceğini söyledi. Şu anda, yeni ve kayıtlı olmayan kullanıcılar makaleyi düzenleyemiyor.

Makale, hem Ukrayna hem de Rus hükümetlerinden gelen zayiat varsayımlarını içeriyor. Salı günü itibariyle, Ukrayna’dan 352 sivilin ve 110’dan fazla Ukraynalı askerin öldürüldüğü ve 1.684 sivilin yaralandığı tezlerini içeriyordu. Ülke, Rusya’nın 5.710 Rus askeri zayiat verdiğini söyledi. Fakat Rusya, iki askerinin ve 200 Ukrayna askerinin öldüğünü sav etti.

Wikimedia Vakfı Salı günü yaptığı açıklamada, “Ukrayna’nın işgali anlamsız can kayıplarına neden oldu ve buna çevrimiçi bilgi savaşı da eşlik etti” dedi. Şu anda Rusya’nın Ukrayna işgali hala sürüyor.