2021‘de Rusya’daki akıllı telefon pazarı bir evvelki yıla nazaran hafif bir düşüş yaşadı. Fakat başlangıçtaki düşüşün birçok nedeni olsa da, Ukrayna’nın devam eden işgali nedeniyle olumsuz eğilimin 2022’de de devam edebileceği görülüyor.

Rusya akıllı telefon pazarı Ukrayna işgali nedeniyle batıyor

Haber, Rusya cep telefonu pazarının 2021’de yıllık bazda yüzde 7 düştüğünü belirten Counterpoint Research’ten geldi. Bununla birlikte, 2021’in 4. çeyreğinde çeyrek bazında yüzde 10 artış gördü. Bu müddet zarfında Samsung, pazar liderliğini sürdürdü. Bunu yüzde 23 ile Xiaomi ve yüzde 13 pazar hissesi ile Apple izledi.

Araştırma Yöneticisi Tarun Pathak, “Çin markaları toplam pazarın 2021’de %44’üne katkıda bulundu, bu oran 2020’de %46 idi. Düşüş Huawei’nin kaybına bağlanabilir fakat Çinli markalar, bilhassa Xiaomi, HONOR ve realme tekrar kazanıyor. Xiaomi, Samsung ve Apple ile birlikte pazardaki hissesini istikrarlı bir halde artırıyor.” tabirlerini kullandı.

Bununla birlikte, bölge 2022’de daha keskin bir düşüş görebilir. Araştırma Yöneticisi Tarun Pathak, “Mevcut savaş tüm görüntüyü değiştirdi ve telefon piyasasını belirsizliğe itti. Pazardaki düşüş, sonlu stok ve askıya alınan teslimatlar nedeniyle kısa vadede keskin bir fiyat artışına yol açacaktır. Ayrıyeten yaptırımlar sürat kazandıkça, kesin bir aygıt stratejisi oluşturulması güç olacak” tabirlerini kullandı.