Rusya, ülkedeki dijital para ünitelerini düzenlemeyi amaçlayan yeni bir yasa tasarısında vatandaşlar tarafından satın alınan kripto para ünitesi sayısını sınırlayacak.

Rusların Bitcoin satın alımları sınırlanıyor!

FXStreet’in bildirdiğine nazaran, maliye bakanlığı tarafından desteklenen yasa tasarısı, Bitcoin ve başka kripto para ünitelerini bir ödeme seçeneği yerine yatırım araçları olarak tanıyor.

Bitcoin’e sahip olmak isteyen Ruslar, sıkı Müşterinizi Tanıyın (KYC) prosedürlerinden geçtikten sonra, yılda 7.700 dolar ile sonlandırılmış varlığı satın almakla sonlu olacak.

Tasarı, yatırımcıların tercih ettikleri varlıkları satın almadan evvel kripto para üniteleri konusundaki anlayışlarını göstermelerinin gerekeceğini öne sürüyor. Sakinler, testleri geçemezlerse, yılda 650 dolar kıymetinde Bitcoin satın almakla hudutlu olacak.

Ayrıyeten, önerilen yasa, dijital varlıkların kendi kendine saklama cüzdanlarına çekilmesini de yasaklıyor. Bu nedenle, yatırımcıların para çekme ve yatırma süreçlerini banka hesapları aracılığıyla yönetmeleri gerekecektir.

Tasarı, ülkenin en uygun finans bölümü kurumları ortasındaki dijital varlıklara net bir taraf bulma konusundaki çabanın sonunu işaret ediyor.

Bakanlık, Lider Vladimir Putin’in Bitcoin madenciliği üzere faaliyetlerin ehemmiyetini vurgulamasının akabinde tasarıyı önerdi. Bu, Rusya Ticaret Odası lideri Sergey Katyrin’in maliye bakanlığını Bitcoin madenciliğini gri bölgede sınıflandırmak yerine bir iş fırsatı olarak tanımlamaya çağırmasının akabinde geldi.

Bilhassa, ülkenin merkez bankası, finansal istikrara yönelik bir tehdidi münasebet göstererek eksiksiz bir kripto para ünitesi ve ilgili faaliyetler bankası önermişti. Merkez bankası tavsiyesinin akabinde maliye bakanlığı ve Devlet Duması, ülkenin kripto düzenlemesine yönelik yol haritasını oluşturmaya başladı.

Ajanslar, Putin’in ilgili organları kripto düzenlemeleri konusunda ileriye dönük yol üzerinde muahedeye çağırmasının akabinde düzenlemeyi önermeye karar verdi.

Rusya’nın kripto para düzenlemelerine odaklanması, son aylarda nüfus ortasında çeşitli varlıkların artan oranda benimsenmesini takip ediyor. Kabul edilmesine karşın, son bilgiler Rusların kripto cüzdanlarının yaklaşık %60’ının “uyku” durumunda olduğunu gösteriyor.