Paklığı seven bir millet olarak elektrikli süpürgelerle olan ilgimiz epeyce sıkı fıkı. Son yıllarda hayatımıza giren kablosuz elektrikli süpürgeler ise pratiklik manasında kıymetli fonksiyonlar getirdiler. Evvelce hantal ve güçleri düşük olan bu minik yardımcılarımızın teknolojinin gelişmesiyle bir arada özelliklerini artırdılar ve artık çok daha kabiliyetli olarak bizlere hizmet ediyorlar.

İşte bu kablosuz elektrikli süpürge modellerinden biri olan Redroad V17 modelini bir mühlet kullanma ve test etme imkanı buldum. İnce ayrıntıları, zekice tasarlanan özellikleri ve gerekli olan tüm aksesuarları üzerinde gelmesiyle benden tam puan alan eser paklık gereksinimlerine tam manasıyla yanıt veren bir süpürge olmuş.

İkili HEPA filtre özelliği

Süpürgenin dikkatimi çeken birinci özelliği iki adet HEPA filtreye sahip olması. Bu HEPA filtrelerden biri faal kömür filtresi (ki siyah renkli) oburu ise 0.1 mikrona kadar olan toz ve zerreleri yakalayan filtre. Bu iki filtre ile birlikte ince tozların yüzde 99,97’si yakalanıyor. Bu ikili filtre sistemi süpürgenin ana gövdesinin üzerinde yer alıyor ve yıkanabiliyor. Çıkarması ve takması kolay olan bu filtrelere ulaşması kolay.

Tek elle kullanılabilecek bir eser olan Redkey V17‘nin tetik düzeneği bas-çalış formunda tasarlanmış,. Yani bir sefer basınca süpürge çalışmaya başlıyor. İkinci defa bastığınızda ise kapanıyor. Kimi süpürgelerde olan daima basma sisteminin olmaması hoş.

Emiş gücü ve motor gücü

Teknik bilgilere baktığımızda ise 155AW emiş gücü, 450 Watt motor gücü ve 26.500pa vakum gücü pahaları bizleri karşılıyor. Bu sayıların benzeri fiyat aralığındaki rakiplerinden çok daha düzgün olduğunu belirteyim. Elbette her şey sayı değil. Konutta yaptığım testlerde süpürgenin nitekim çok yeterli bir çekişe sahip olduğunu gördüm. Parke, mermer ya da halı fark etmeksiniz her türlü yerde başarılı bir kullanım tecrübesi sunuyor.

İkili fırça tasarımı

Benzerlerinden farklı olarak ana başlıkta ikili bir fırça tasarımı tercih edilmiş. Hatta bu ikili fırçalardan birer tane yedek de kutudan çıkıyor. Bu ikili fırça tasarımı daha fazla kir ve tozun süpürgeye hapsedilmesini sağlıyor. Bu da paklığın daha süratli ve daha kolay yapılmasına katkıda bulunuyor.

Enteresan bir tasarım ayrıntısı ise ana fırçanın gövdeye olan temasında kullanılmış, Bu özel tasarım sayesinde ana fırça 360 derece dönebiliyor ve bilhassa sıkıntı ulaşılan yerlerde ve köşelerde kiri ve tozu bırakmadan paklık yapılmasını sağlıyor.

Öte yandan son periyotta tanınan olan LED aydınlatma ana paklık başlığında da bulunuyor. Bu da bilhassa karanlık ya da ışığın az olduğu koltukların ya da çekyat altı üzere yerlerin paklığında yarar sağlıyor.

Farklı ve çok işe yarayan ek başlıklar

Gelelim süpürgenin beğendiğim öteki özelliklerinden biri olan varlıklı başlık çeşitlerine. Bu başlıklar ortasında klasik ince uzun başlık, yatak ve koltuk paklığında kullanılacak motorlu toz akarı başlığı, bilgisayar, klavye ya da uzaktan kumanda üzere aygıtların paklığında kullanılacak toz alma başlığı, ana fırçayı yatakların altına uzatmak için kullanılacak hortum uzatma aksesuarı, açılı paklık için kullanılacak 90 derece dönebilen aksesuar yer alıyor.

Ayrıyeten tekrar kutudan hem aygıtı şarj etmek için kullanılan ve üstte saydığım aksesuar ve başlıklardan kimilerini koyabileceğimiz bir askı çıkıyor. Bu askıyı bir prizin yanında duvara monte ettiğinizde hem şarj işini çözüyorsunuz hem de bu aksesuarların bir kısmını rahatça saklayabiliyorsunuz.

Pil ve şarj konusu

Yeri gelmişken Redroad V17‘nin pilinden ve şarjından bahsetmeden geçmek istemem. Süpürgenin rahatça takılan ve istediğimiz vakit çıkarılabilen bir pili bulunuyor. Bu pili beraberinde verilen bir adaptör yardımı ile şarj edebiliyorsunuz. Pilin kapasitesi 64.8 Wh ve gücü ise 2500 mAh. Bu pille birlikte süpürgeyi 60 dakikaya kadar kullanabiliyorsunuz. Bu kıymet süpürgenin Eco, Medium ve Hard modlarından Eco‘da alıyorsunuz. Eco modunda bile süpürgenin çekiş gücü kâfi. Fakat sıkıntı ve inatçı toz ve kirlerde modunu aygıtın üzerinde bulunan bir düğme yardımı ile değiştirip gücünü artırabiliyorsunuz. Bu düğmeye bastığınızda hem o anki modu hem pilin gücünü yüzde olarak görebiliyorsunuz.

Süpürgenin ses düzeyi

Süpürge sunduğu güce nazaran çok gürültülü değil. Ortalama olarak 60 desibeli geçmeyen bir ses düzeyine sahip. Süpürgede fırçasız özel motorlar kullanıldığı ve ses yalıtımı da epey yeterli olduğundan yüksek bir gürültü duymuyorsunuz.

Şık tasarım

Tasarım her ne kadar nispi bir kavram olsa da ben Redroad V17‘nin dizaynını çok beğendim. Bilhassa süpürgenin üst kısmında yer alan parlak bir kapakla korunan HEPA filtre kısmı çok şık görünüyor. Kırmızı renkli bu alan güya bir şeker üzere duruyor. Ayrıyeten süpürgenin birtakım bölgelerinde bu rengin farklı tonlarını da görebiliyorsunuz. Fırça dizaynlarında da bu kırmızı renk var. Koyu gri siyah karışımı fırça başlıkları ve gövde rengi tasarımı tamamlıyor. Farklı olan bir tasarım ise ince uzun başlığın renginde karşıma çıktı: Yarı şeffaf mor renk. Bu stil bir fırça başlığında birinci kere gördüğüm bu rengi çok hoş bulduğumu belirteyim.

Sonuç

Redroad V17 gelişmiş özellikleri varlıklı bir aksesuar paketi ile sunan hoş bir kablosuz elektrikli süpürge olmuş. Sunduklarına nazaran fiyatının pek âlâ olduğunu düşündüğüm süpürge beraberinde verilen aksesuarları ve yüksek emiş gücü ve gelişmiş özellikleriyle rakiplerinin önüne geçiyor.

Süpürgeyi satın almak için buraya tıklayın.
Eserle ilgili ayrıntılı bilgi ise markanın internet sitesinde yer alıyor: https://redroad.cc/
Markanın Türkiye temsilcisi ise Tekno Dream Ltd.Şti. – TEL: 0216 313 28 61