Şu ana kadar bildiğiniz tüm saklılık kurallarını unutun. Zira artık gizliliğinize kabus olacak bir kamera sistemi geliyor. Qualcomm yeni işlemci serisinde her vakit açık kamera sistemini destekleyecek. Buna nazaran aygıtınızın kamerası daima açık olacak ve etrafı gözetleyecek.

Qualcomm Technologies eser idaresinden sorumlu lider yardımcısı Judd Heape “Telefonunuzun ön kamerası, dokunmasanız yahut uyandırmak için kaldırmasanız bile, her vakit inançlı bir halde yüzünüzü arayacak” sözlerini kullandı. Şirketin Snapdragon 8 Gen 1 işlemci setindeki yeni, her vakit açık kamera özelliklerinin, önümüzdeki yılın başlarında en üst seviye Android telefonlarda tanıtılması bekleniyor.

Qualcomm yeni kamerası ile herkes her an izlenebilecek!

Kim olduğunuza bağlı olarak, bu söz heyecan verici yahut korkutucu olabilir. Qualcomm bu yeni özelliğin, telefonunuzu elinize almadan uyandırabilme ve kilidini açabilme ya da artık yüzünüzü görmediğinde anında kilitleyebilme üzere yeni kullanım durumlarına imkan sağlayacağını düşünüyor.

Lakin, çağdaş teknolojinin mahremiyetimizi ihlal etmek için nasıl kullanıldığına dair rastgele bir fikri olan bizler için, kullanmadığımız vakitlerde bile açık olan bir kamera kabus üzere geliyor. Mahremiyetin ihlali muhtemel kolaylık avantajlarından çok daha ağır basar. Qualcomm’un bu özellik için ana maksadı her baktığınızda telefon kilidini açabilmek.

Elinize almanıza, ekrana dokunmanıza yahut sesli komut söylemenize gerek yok – yalnızca yüzünüzü gördüğünde kilidi açılıyor. Elleriniz meşgulse bu elbette faydalı bir özellik olabilir lakin mahremiyetinizi unutmanız gerek. Şirket ayrıyeten, aygıtınıza oburu bakarsa telefonu direkt kilitleyecek bir sistem geliştiriyor. Telefona öbür biriyle bakıyorsanız, özel bilgilerin yahut bildirimlerin görünmesini engelleyebilir.