Snapdragon 8 Gen 1 yonga seti duyurulduğundan beri, TSMC’nin 4nm kullanılarak yapılacak olan efsanevi bir “+” versiyonu üzerinde çalıştığı söyleniyordu. Bu da Snapdragon 8 Gen 1+ hakkında birçok spekülasyona yol açtı. TSMC’nin 4nm süreci Plus olmayan kardeşine nazaran çok ısınmaya daha az eğilimli.

Qualcomm Mayıs ayında yeni bombasını patlacak

Bugün emniyetli bir kaynak bize yeni işlemcinin Mayıs ayında resmi hale getirileceğini söylüyor. Bu işlemci tarafından desteklenen aygıtların çabucak akabinde duyurulması da muhtemel. Bu nedenle, şayet bu doğruysa, birinci Snapdragon 8 Gen 1+ telefonların Mayıs ayının sonundan evvel ve Haziran ayında piyasaya sürülmesini bekleyebiliriz.

Birinci basamak müşterilerin listesi Lenovo ve Motorola, OnePlus ve Xiaomi’yi içerecek. Snapdragon 8 Gen 1’in model numarası SM8450 ve 8. Jenerasyon 1+, görünüşe nazaran SM8475 olarak tanımlanacak. Bu da Qualcomm’un muhakkak kardeşine kıyasla gözle görülür bir gelişme göstereceğinin belirtisi. Yeni 7 serisi çipler de yaklaşık olarak tıpkı vakitte piyasaya sürülecek.

Qualcomm, çip üretiminde temel olarak Samsung’a dayanıyordu. Fakat artık bu durum değişiyor. Qualcomm, koronavirüs ve karantina süreci yüzünden çip krizinden iş yükü olarak etkilendi lakin mali açıdan rastgele bir ziyana uğramadı.