Rusya’nın Ukrayna’yı işgali 24 Şubat’ta başladı ve hala devam ediyor. Savaşın haberlerinin manşetlere çıkmasından bu yana, birçok tanınmış kişi çıkıp bunu onaylamadıklarını söz etti. Anonymous olarak bilinen berbat şöhretli hacker kümesi da Putin‘e yönelik siber taarruza katıldı.

Makûs bir şöhrete sahip hacker kümesi, ortama müdahale ederek Rus Askeri irtibatını hackledi. Bu, devam eden Rus operasyonuna büyük bir darbe manasına geliyordu.

Putin’in milyon dolarlık yatı hacklendi!

Araştırmacı muhabir Ryan Gallagher’ın Twitter hesabından gelen bir raoır Anonymous’un Putin’in özel lüks Yatını hacklediğini bildirdi. Yatın 97 milyon dolar bedelinde olduğu ve ironik bir biçimde “Graceful” olarak isimlendirildiği bildiriliyor. Nazik manasına gelen Graceful isimli yatın ismi hacklendikten sonra değiştirildi.

Cumartesi günü bir küme Anonim bilgisayar korsanı, deniz trafiği datalarını karıştırmanın bir yolunu buldu ve yatın Ukrayna’nın Yılan Adası’na çarpmış üzere görünmesini sağladı, akabinde maksadını “cehennem” olarak değiştirdi. Rapor, aksiyonu destekleyen iki fotoğrafla sağlandı. Tweet daha sonra Anonymous hesabı tarafından “Putin’in yatı kaçırıldı. Yalnızca bu değil, Rus Hükümetinin resmi web sitesi kapatıldı. ” paylaşımlarını yaptı.

Anonymous hackerlarının gazeteci Ryan Gallagher’e verdiği bilgiye nazaran atak, Otomatik Tanımlama Sistemi üzerinden yapıldı. Bugün Ukrayna ve Rusya’nın müzakere masasına oturması bekleniyor. Kıymetli sonuçlara sebebiyet verebilecek müzakere şimdiden merakla bekleniyor.