Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, 26 Ocak’ta hükümet üyeleri ile yaptığı görüntü konferans toplantısında, kripto para ünitesi mevzuatıyla ilgili tartışmalar hakkında bilgi sahibi olduğunu söyledi ve ülke hükümeti ile Merkez Bankası’nın kripto para üniteleri üzerinde mutabakata varmasını istedi.

Putin’den Rusya Merkez Bankası’nı kripto para göndermesi!

Bilindiği üzere Rusya hükümeti geçtiğimiz günlerde, Kripto paralar ile ilgili bir makale yayınlamıştı. Bu makaleye nazaran, kripto para üniteleri değişken olduğu ileri sürülerek, yaygın olarak dolandırıcılık ve kara para aklama üzere kabahat operasyonlarında kullanıldığı tabir edildi. Raporda, bireylerin paralarını ülke iktisadından çekmeleri için bir yol sağladığını, bu nedenle ülke iktisadına de ziyan vereceğini savundu. Bu durumun ise optimum para siyasetlerini sürdürme gayretlerini zorlaştırabileceği belirtildi.

Rusya Devlet Lideri Putin ise bu makaleye kayıtsız kalmayarak şu tabirlere yer verdi; “Merkez Bankası teknolojik ilerlememizin önünde durmuyor ve en son teknolojileri bu faaliyet alanına sokmak için gerekli çabayı gösteriyor. Elbette burada, bilhassa elektrik fazlasına ve ülkedeki yeterli eğitimli, mevcut işçiye atıfta bulunarak, bilhassa kelamda madencilikte belli rekabet avantajlarımız var”

Ayrıyeten Cumhurbaşkanı, idaresi ve Merkez Bankası’nı bu hususta muahedeye varmaya ve sonucu kendisine rapor vermeye çağırdığını belirterek kelamlarına devam etti.