[ad_1]

01 Eylül 2021 Çarşamba – 7:43 | Son Güncelleme : 01 09 2021 – 7:43

Son dakika haberi… İstanbul merkezli 5 ilde, basım yetkisi yalnız Darphane Genel Müdürlüğü’nde bulunan ve Cumhuriyet döneminde üretimi durdurulan Reşat ve Hamit altınları ile Ata Lirası’nı düzmece olarak üreterek piyasaya devam eden şebeke çökertildi. Operasyonda piyasa kıymeti 50 milyon TL olan 10 bin tane altın ele geçirildi. İlk tespitlere nazaran, düzmece olmalarının yanı sıra, orjinalleri 22 ayar olan altınların sahteleri daha düşük ayarda.

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü son günlerde artan düzmece altınların satışıyla ilgili çabalama başlatıldı. İddialara nazaran, düzmece altınlar bazı kuyumcular tarafınca fark edilmiş ve polise ihbarlar gelmeye başlamıştı. Kapalıçarşı piyasasında araştırma icra eden polisler, Reşat ve Hamit Altını ile Ata Lirası’nı basan atölyeler bulunduğunu tespit etti. Yapılan teknik ve fiziki takibin peşinden, şebekenin İstanbul’un yanı sıra Tekirdağ, Kahramanmaraş, Konya, Kütahya ve Kayseri’de de etkinlik gösterdiği, düşük ayarlı altınla basılan düzmece altın paralarının yurt çapında piyasaya sürüldüğü ortaya çıktı. Şebekeyle bağlantılı 29 isim tespit edildi.

 

 

DÜĞMEYE BASILDI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla önceki gün operasyon için düğmeye basan polisler, 24 şüpheliyi elde etti. Yakalananların 18’i İstanbul’da, 6’sı ise öteki illerde gözaltına alındı. Operasyon meydana getirilen toplam 55 adresteki aramalarda 10 bin tane düzmece Ata Lirası ile Reşat ve Hamit altını ele geçirildi. Altınların piyasa değerinin 50 milyon TL olduğu belirlendi. İlk tespitlere nazaran, düzmece olmalarının yanı sıra, orjinalleri 22 ayar olan altınların sahteleri daha düşük ayarda.

 

 

NADİDE SİLAHLAR

Operasyon meydana getirilen adreslerin birinde, averaj 100 senelik olduğu tespit edilen altı patlar tabanca ile, 2. Dünya Savaşı’nda Nazi subaylarının kullandığı Mauser marka iki tabanca da ele geçirildi. Operasyon da 3 de ruhsatsız tabanca bulunmuş oldu.

 

 

 

TÜRKİYE’de altın basmaya tek yetkili kurum Darphane Genel Müdürlüğü. Operasyonda ele geçirilen malzemeler içinde, altınları basmaya yarayan kalıplar da var. Şebekenin bastıkları altınların düşük ayarda oldukları da ortaya çıktı. Ancak yetkililere nazaran, bu durumunun altınların kuyumcudan satın alan son kullanıcılar tarafınca anlaşılması mümkün değil.

 

 

ALTINLAR İNCELEMEDE

OPERASYONDA ele geçirilen 10 bin altın incelenmek suretiyle Darphane Genel Müdürlüğü’ne gönderilecek. Altınların düzmece olup olmadıkları tek tek incelenecek. Altınlar gerçek çıkarsa eritilerek Hazine’ye aktarılacak. Sahte çıkmaları halinde ise imha edilecekler. (Hürriyet)

[ad_2]