Marketlerde ücretli poşet uygulamasına yaklaşık 3,5 yıl önce geçildi.


Bu dönemde plastik ham madde ithalatı azaldı, 3,8 milyar liralık tasarruf sağlandı.

22 1000 746 ton sera gazı salımı bile engellendi.


Poşet üretimi için gerekli olan ham madde ithalinin dahi önüne geçildi


Plastik poşetlerin hem insana hem çevreye ciddi zararları olduğunu tamlayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Sıfır Atık Envanter ve Eğitim Şube Müdürü Okan Bahrioğlu, “Bunun önüne geçebilmek için 2019 yılında plastik poşet ücretlendirilmesi uygulamamızı başlattık. Poşet üretimi için gerekli olan ham madde ithali dahi yerde projeyle önlenmiş oluyor” dedi.


Ücretli poşet uygulamasının hayata geçirilmesi ile beraberce tüketiciler alışverişlerinde henüz sayı pamuktan kösele ya bile file kullanmaya başladı. Böylece poşet kullanımı yüzde 65 azaldı.


550 1000 ton plastik atığın oluşumu engellendi


Dünyada ilk kez Türkiye tarafından ilan edilen Çevre Haftası kapsamında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bile harekete geçti.


Başlatılan kampanya ile 10 milyon vatandaşa Sıfır Atık Çantası ulaştırılacak.


Uygulama ile beraberce 550 1000 ton plastik atığın bile oluşumu engellendi. 


Haber: Tuğçe Akgül

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.