Bahçe katları veya girişteki daireler için güvenlik önemli tek konu. Demir parmaklıklar tehlikelerden yerde daireleri korumakta önemli görev üstleniyor. Peki ya yerde parmaklıklar üst katlara ayrılmak için kullanılıyorsa?


Hırsızlar camına korkuluk yaptıran evlere pencereden giremiyor. Ancak yerde hâl üst katta, pencerelerinde korkuluk namevcut masa yaşayanlar için risk oluşturuyor.


Biz dahi korkuluk yaptırmanın tek standardı var mı? Eğer korkuluk hırsız tarafından merdiven gibi kullanılıp üst katlarda hırsızlığa yol açıyorsa, korkuluğun sahibi suça ortak olur mu? Bu sorulara yanıt aradık ve konuyu uzmanlarla konuştuk.


“Apartman sakinlerinin güvenliğini dikkate örtmek gerek”


Konunun hukuki boyutunu Avukat Rıdvan Yıldız ile konuştuk. Yıldız, dairelerine korkuluk yaptırmak isteyenlerin uyanıklık etmeleri gerekenleri anlattı:


“Kat Mülkiyeti Kanunu’nda kat sahipleri, kiracılar baraka ve dairelerini kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek konusunda karşılıklı olarak yükümlüler. Dairelere korkuluk yaptırılırken, başka baraka sakinlerinin güvenliğini ve binanın görünümünü bozmamaya uyanıklık etmeliler.”


“Daire sahipleri ihtiyaç duyduklarında korkuluk yaptırma hakkına sahipler” tekbencilik Yıldız, yalnız yerde korkulukların neden olabileceği zarardan sorumlu olabileceklerini sözlerine ekledi.


Korkuluk yaptıran kat sahibinin zararı karşılaması gerekebilir


Avukat Rıdvan Yıldız, korkulukların hırsızlıkta merdiven olarak kullanılması ve başka kat malikine zarar vermesine ilişkin şu açıklamayı yapıyor:


“Korkuluklar nedeniyle güvenliği tehlikeye giren kat maliki yerde korkulukların sökülmesi için yasal yollara başvurabilir. Aynı şekilde hırsızlık nedeniyle zarara uğrayan kişi, oluşan zararın korkuluklardan kaynaklandığını ispat ederse zararını korkulukları yaptırandan talep edebilir.”


Yıldız yerde konuya nitelik tek sav örneğiyle sıra getiriyor.


“20. Hukuk Dairesi 2017/4588 E. 2017/7188 K. sayılı kararında abaşo katta oturduğunu, uyarılmasına rağmen evinin balkonuna yatay konumda ferforje güçlü yaptırdığını, hırsızların eve çıkmalarını kolaylaştırdığını, henüz önce tıpkısı şekilde başka dairelere hırsız girdiğinden huzurun kaybolduğunu, sabahlara kadar uyuyamadığını, yerde nedenlerle davalıya ilgili penceredeki yatay güçlü çubukların sökülmesine ve eski hale getirilmesine karar verilmesini isteyen davacının lehine olan kararı onamıştır.”


Korkuluklarda standart var mı?


Yaşanan hırsızlık olaylarında, failin işini kolaylaştırabilen korkuluklar için hukuki tek standart var mı sorusunu ise Yıldız şöyle yanıtladı:


“Korkulukların yapımı için tek standarttan söz etmek zor. Her binanın görüntüsü ve güvenliğine uygun korkuluklar seçilmesi gerekir. Bunun inatçı olduğunda başka kat sakinleri bu karşı hukuki yollara başvurabilir.”


Hiçbir kat maliki diğerine rahatsızlık veremez


Hukuki tedbirlerin yanında sitelerin kendi içinde herhangi tek standardı olup olmadığı bile merak konusu.


Bina, Tesis ve Enerji Yöneticileri Derneği Başkanı İsmail Kibici, yerde konuda merak edilenleri bizlere şöyle aktarıyor:


“Herhangi tek korkuluk standardı bulunmamasına karşın hiçbir kat maliki diğerine rahatsızlık veren tutum içinde olamaz. Bu bile 634 sayılı kat mülkiyeti kanununun ilgili maddesinde geçiyor zaten. Her sitenin tek yönetim planı olur. Yönetim planlarında yerde hariç cephede yapılabilecek tadilat gibi işler için ihtimal yönetimin onayı gereklidir maddesi ola.”


Başkalarıyla paylaşılan her alanda, yazılı olmasına gerek duyulmaksızın uyanıklık edilmesi gereken unsurlar her zaman var.


Site yönetimleri nezdinde tek yaptırımı veya standardı olmasa bile, İsmail Kibici dahi korkuluk yaptırılırken başka dairelerin güvenliğini göz önünde bulundurmak gerektiği görüşünde.


“Eğer siz zemin katta oturan birisiyseniz ve kendi güvenliğinizden endişe ediyorsanız güçlü parmaklık yaptırmak sizin tabiî hakkınız. Çünkü siz kendi güvenliğinizi sağlıyorsunuz. Ancak şayet yerde korkuluğu yaptırdığınızda şayet bunu merdiven gibi kullanıp tek üst kata veya üst kattaki dahi tek güçlü parmaklık yaptıysa üçüncü kata kadar çıkabilir. Bu şekilde parmaklığı olmayan daireye böyle tek yol açılmamış olması mantıklı olanıdır. İnsani yönden baktığımızda bile böyle olması gerekir.”


Sonuç olarak kimse kat maliklerinin korkuluk yaptırma hakkını elinden alamaz. Ancak malûm başlı oluşabilecek sorunları göz önünde bulundurmak, kendimiz kadar olamasa bile başkalarının bile güvenliğini sağlamak, en azından riske atmamak mümkün.


Korkuluk üzerinden düşünecek olursak, güçlü parmaklıklar yaptırılırken pencereye sıfır olarak yerleştirilmesi, hırsızların üst kata yerde yolla ulaşmasını engelleyebilir.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.