Gürkan Harman 19 yaşında, üç çocuklu Harman ailesinin en küçüğü. Otizm teşhisi konulduğunda 4 buçuk yaşlarındaydı. Ailesi biran olsun yalnız bırakmadı. En yetişkin destekçisi oldu.


Atletizme ilgisi 12 yaşlarında keşfedildi. Öğretmenlerinin yönlendirmesiyle hayatını spora adadı. İstanbul ve Mersin’deki yarışımcılık yarışmalarına katıldı. 400 metre genç erkekler kategorisinde kürsüye artık.


En sevdiği türkü Gesi Bağları


Atletizm gibi müziğe dahi ilgi duydu Gürkan Harman. En sevdiği türkü ise Gesi Bağları.


Burak Ay bile Gürkan’ın yakın arkadaşlarından. O bile özel çocuklardan. Şimdi 17 yaşında. Otizm teşhisi iki buçuk yaşında konuldu. Erken tanının akabinde terbiye, hayatından hiç eksilmedi. Ay ailesinin göz etmesi gereken yalnızca otizm değildi.


Burak 6 yaşına geldiğinde konuşmayı öğrendi. Aile tüm zorluklara rağmen yılmadı. En yetişkin destekçisi annesi Selda Ay oldu.


Hayali şoför olmak


Hayali şoför olmak, Burak’ın ve kız kardeşini arabayla gezdirmek. Bu hayaller gerçek olur mu? Şimdilik kestirmek güç. Ancak Burak’ın heyecanı beraberce karı için yaşam kaynağı.


Burak içildikten tüm ihtiyaçlarını tek başına karşılayabiliyor. Hatta annesine dahi ev işlerinde yardım ediyor.


Türkiye’dahi 335 1000 özel evlât var


Türkiye’dahi zaman 335 1000 özel gereksinimli evlât terbiye görüyor. İstanbul’bile onları hayata uyarlanmış edecek 93 özel terbiye okulu bulunuyor.


Megakentte 67 1000 öğrenci yerde okullarda terbiye alıyor. Gelecekleri öğretmenlerin özverisiyle inşa ediliyor.


Desteğe ihtiyaçları var


Ancak zaman şart erken teşhisin konulması. Ardından ailelerin akıllandırma kabul etmesi önemli. Aksi takdirde hayata uyarlanmış olmaları giderek güçleşiyor.


Fiziksel gelişimlerinin hiçbir farkı yok. Ancak birçok zaman iletişim güçlüğü yaşıyorlar. Çevredeki uyaranlara tepkileri dahi alışılmışın sayılmazsa.


Onlara sağlanacak destekle hayata kazandırılmaları imkansız olumsuzlama.


Kamera: Mustafa Oğuz-Edebali Koçdemir


Kurgu: Ufuk Özenateş

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.