Plastik, hayatın her alanında olduğu gibi oyuncaklarda bile kullanılıyor. Öyle ki oyuncakların yüzde 80’i plastik. Yapımında kimyasal madde var. Bu hâl aileleri tedirgin ediyor. 


Türkiye’dahi hem ithal edilen hem dahi üretilen oyuncaklar sıkı kontrollerden geçiriliyor. Risk en organ indiriliyor.


Oyuncaklarda kimyasal kullanımı


Plastik oyuncaklara iki maddenin etki ettiğini söyleyen Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca şöyle anlatıyor:


“Bir klorlu parafin, iki fitat maddeleri. Bunlar özellikle yeni oyuncaklarda 100 yeni oyuncağın 20’sinde belirlenen oranın üstünde yer almakta. Eski oyuncaklarda yerde oran sayı henüz fazla, yüzde 84 oranında. Bu maddeler 3-4 kat fazla merkezde.”


Oyuncaklara sıkı murakabe


Ticaret Bakanlığı, yerli ve ithal oyuncaklara üçlü murakabe yapıyor. Kimyasal, fiziksel ve mekanik olarak laboratuvarda teste tabi tutuluyor, tahlil ediliyor. Çocukların sağlığı güvence altına alınıyor. 


PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu bile Türkiye’deki oyuncaklarla ilgili mevzuatın Avrupa Birliği’yle paralel olduğunu söylüyor ve üretimin mevzuatla kontrol altında olduğunu ifade ediyor.

Lisans ve Satış Müdürü Tolga Dede ise üretilen ürünleri akredite kuruluşlara gönderdiklerinin altını çiziyor:


“Onlar onayı verdiği zaman seryum belgesini ürünün paketine basıp o şekilde satışa sunabiliyoruz. Oyuncak sektörü olarak içimiz rahat denetimler yapılıyor. O yüzden ailat sayı rahat tek şekilde ürünlerini tüketebilirler. CE belgeli ürünleri rahat tek şekilde alabilirler gönül rahatlığıyla”


Oyuncak seçimi nasıl yapılmalı?


Oyuncak seçiminde ailelere dahi önemli görevler düşüyor. Peki ana babaların uyanıklık etmesi gereken kriterler ne? 


Dünyanın en yetişkin oyuncak imalatçısı Çin. Türkiye dahi yerde sektörde hızla gelişiyor.

Yerli oyuncağın piyasa payı 2014’te yüzde 10 iken zaman yüzde 40 seviyesinde. Çin’takt yapılan ithalat bile azaldı.  


Bu ülkelerin gümrüklerinden Türk ürünlerinin yetişkin tek rahatlıkla geçtiğini altını çizen Eroğlu, şu şekilde konuşuyor:


“Bütün testlerden geçerek o ülkelerdeki ayakçak hem eğitimine hem eğlenmesine türk ürünleriyle katkı veriyoruz. Burada bile istihdam yaratıyoruz. Aynı zamanda bile Türkiye’dahi sattığımız oyuncakları bile tek nevi dünyaya bile test ettirmiş oluyoruz güvenlik açısından.”


İhracatta oyuncağın payı 9 yılda 250 milyon dolara artık. En sayı İngiltere, Fransa, Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail’açınık oyuncak satıldı.


Kamera: Mustafa Oğuz-Necati Özatak


Kurgu: Kaan Alp Atasoy

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.