Artan akaryakıt fiyatları artık de uçak ve otobüs biletlerine yansıyacak. Dünya geneline koronavirüs ile birlikte ortaya çıkan çip krizi, enflasyon hali hazırda her şeyi zorlaştırmıştı. Üzerine artık bir de Rusya Ukrayna savaşı patlak verince savaş fiyatlandırması direkt olarak akaryakıt fiyatlarına yansıdı.

Cumhuriyet’ten bir habere nazaran, yaklaşık üç ay evvel 499 TL’den 599’TL’ye çıkarılan iç çizgi havayolu tavan bilet fiyatları yüzde 16 artırımla 699 TL’ye çıkarıldı. Otobüsle yapılan karayolu yolcu nakliyatı da yüzde 20 artırım hazırlığında. İki daldan gelen bilgilere nazaran fiyatlar artmaya devam edecek.

Otobüs ve uçak biletlerine dev zam!

Pegasus Hava Yolları CEO’su ve Türkiye Özel Kesim Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) Lideri Mehmet Nane, tavan fiyatların 899 TL’ye çıkarılmasını talep ettiklerini söylemişti.

Tüm Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Lideri Mustafa Yıldırım “Sonrasında piyasaları takip edeceğiz ancak kısa vakitte bir düzelme görülmüyor gibi” tabirlerini kullandı. Akaryakıt fiyatlarıyla kalmayıp yol ve köprü fiyatlarında da artış kelam konusu. Yıldırım, bilhassa üçüncü köprü zorunluluğunun zorluklarının altını çizdi.

Yıldırım, “Seyahatler yüzde 50 oranında düşük geçen yıla nazaran, vatandaş seyahat edemez hale geldi. Bu nedenle biz de kamudan kimi takviyeler istiyoruz. Öncelikle biletlerde KDV yüzde 1’e düşürülmeli, daha sonrasında da yol ve köprü geçiş fiyatlarında bir indirime gidilmeli. Ben meslek hayatımda birinci kez bu türlü bir artırım görüyorum. Aklınıza gelen her şey harikulade zamlandı” diye konuştu.