Dün gece 2022 yılı Oscar ödül gecesinde Will Smith ve Chris Rock ortasında yaşanan arbede tüm dünyayı şok etti ve gündeme bomba üzere düştü. Smith, eşinin hastalığı ile ilgili espri yapan Oscar gecesi sunucusu Chris Rock’a sahnede yumruk attı ve o andan itibaren gece ile ilgili tek konuşlan olay bu oldu. Lakin Akademi Ödülleri’nde bu üslup skandallar birinci kere yaşanmıyor ve son da olacak üzere durmuyor.

İşte sizler için Oscar merasiminde yaşanan 5 şok edici anı sizler için derledik.

2017 yılında gerçekleşen Oscar merasiminde en âlâ sinema mükafatı ezkaza Barry Jenkins’in Moonlight ‘ı yerine Damien Chazelle’in müzikal hiti La La Land’e verildi. Olay sonrası ödül almak için sahneye La La Land grubu çıktı ve sonrasında kısa periyodik bir düzensizlik yaşandı. Aslında mükafatı Moonlight’ın aldığı açıklandı ve mükafatı açıklayan sucucu Warren Beatty, kendisine yanlış zarf verildiği için bu türlü bir durum yaşandığını belirtti.

2010 ödüllerinde, direktör Roger Ross Williams, en yeterli belgesel kısa sineması Music By Prudence için kabul konuşmasına yeni başlamışken, sinemanın imalcisi Elinor Burkett kelamını bölerek “erkek asla bayanın konuşmasına müsaade vermiyor… değil mi? bu klasik şey mi?” tabirlerini kullandı. Durum karşısında çok sonlanan Williams, o geceden sonra Burkett ile asla konuşmamış.

Adrien Brody, 2003 yılında The Pianist için en uygun erkek oyuncu mükafatını alırken, Halle Berry’yi sahnede öptü. İzleyicileri hayli şaşırtan ve güldüren bu olay sonrası Monster’s Ball ile ödül kazanan Berry, Brody’nin davranışı karşısında şok olduğunu ve öpücüğün büsbütün beklenmedik olduğunu açıklayarak aslında durumdan rahatsızlığını lisana getirdi.