Dünyanın önde gelen önder akıllı eser markası OPPO, Taşınabilir Dünya Kongresi 2022’de Battery Health Engine’e sahip 150W SUPERVOOC süratli şarjı ve dal için yeni bir standart oluşturan 240W SUPERVOOC süratli şarj teknolojilerini tanıttı. OPPO kendi geliştirdiği Battery Health Engine’i ultra süratli 150W SUPERVOOC süratli şarjın içine entegre ederek, sayısı 1600’e ulaşan şarj sürecinden sonra da pilin özgün kapasitesinin %80’ini muhafazasını sağlayarak dalın mevcut standardını ikiye katlıyor ve böylelikle pilin sıhhatini muhafazanın yanı sıra son derece süratli şarj imkanı veriyor.

240W SUPERVOOC Süratli Şarj teknolojisi, taşınabilir telefon dalındaki en yeni teknolojik atılımı oluşturuyor. 4500mAh kapasiteli bir pili %1’den %100’e yaklaşık 9 dakikada şarj eden 240W SUPERVOOC, inançlı ve verimli süratli şarj sürecinde yeni bir devir başlatıyor.

OPPO Süratli Şarj Teknolojileri Baş Mühendisi Jeff Zhang, hususla ilgili şu açıklamaları yaptı: “Şarj teknolojileri gelişmeye devam ettikçe kullanıcıların beklentileri de emsal biçimde karşılık veriyor. 2014 yılında VOOC süratli şarj teknolojisini tanıttığından bu yana OPPO, şarj teknolojilerine öncelik verirken, süratli şarj teknolojilerinin gelişimine de önderlik etti. Pil sıhhatinin bozulması üzere problemlerin faal bir halde üstesinden gelerek ve kullanıcılara inançlı, verimli, akıllı ve süratli olmanın da ötesine geçen süratli şarj tahlilleri sağlayarak, yüksek güçlü süratli şarj teknolojilerinde hudutları zorlamaya devam edeceğiz.”

150W SUPERVOOC: Gelişmiş şarj verimliliği

125W SUPERVOOC Süratli Şarj teknolojisinden evrilen Battery Health Engine’e sahip 150W SUPERVOOC Süratli Şarj, 20V/7,5A’ya kadar şarjı destekleyebilen iki şarj pompası bulunan direkt şarj teknolojisini kullanıyor. Buna ek olarak 150W SUPERVOOC için kullanılan şarj adaptörü, galyum nitrat (GaN) malzemesinin sağladığı kaldıraç tesiriyle bir evvelki kuşak olan, 58x57x30mm ölçülerinde, tartısı ise 172g yüke sahip 65W SUPERVOOC adaptörünün boyutuna indirdi.

Süratli olmanın ötesine geçmek…

Şarj tecrübesini bütünüyle uygunlaştırmak için 150W SUPERVOOC Süratli Şarj, OPPO’nun özelleştirilmiş pil idare yongasıyla çalışan, Akıllı Pil Sıhhati Algoritması ve Pil Düzgünleştirme Teknolojisi olmak üzere iki anahtar teknoloji içeren Battery Health Engine özelliğini getiriyor. İkisi birlikte donanımı ve yazılımı en düzgün biçimde kullanarak, pil sıhhati, güvenliği ve performansında ilerleme sağlıyor.

Akıllı Pil Sıhhati Algoritması, pilin içindeki eksi elektrotlar boyunca gerçek vakitli elektrik potansiyelini takip edebiliyor. Şarj akımını makul bir aralık içinde dinamik olarak ayarlayarak, meyyit lityumun ortaya çıkmasını aktif bir formda en aza indiriyor ve en yüksek şarj akımını devam ettiriyor. Böylelikle pil ömrünün uzun olmasını ve daha yüksek şarj suratlarını sağlıyor.

Pil Uygunlaştırma Teknolojisi, pilin iç sisteminden başlayarak ömrünü en güzel hale getiriyor. Elektrolit formülünün geliştirilmesiyle, pilin şarj ve deşarj döngüleri sırasında elektrotlar daima onarılıyor ve böylelikle, gerçek vakitli olarak hep kusursuz durumda kalan daha istikrarlı ve güçlü bir katı elektrolit arayüzü (SEI) oluşuyor. Bu da pildeki artı ve eksi elektrotların daha az yıpranmasını ve aşınmasını sağlayarak, pil performansını artırıyor ve pil ömrünü uzatıyor.

Battery Health Engine gelecekte OPPO ve OnePlus markalı orta ve üst düzey akıllı telefonların birçoklarına entegre edilerek, daha fazla kullanıcıyla güvenlik, verimlilik ve dayanıklılık sağlayacak. Battery Health Engine’e sahip 150W SUPERVOOC Süratli Şarj teknolojisi, 2022’nin ikinci çeyreğinde satışa sunulacak olan birtakım OnePlus modellerinde yer alacak.

240W SUPERVOOC: Yüksek güçlü süratli şarjda yeni hudut

5G evresinde yüksek verimli şarj tahlillerine yönelik artan talep nedeniyle OPPO, yüksek güçlü süratli şarjda hudutları daha da zorlayarak 240W SUPERVOOC’u piyasaya sürdü. Bu yeni teknoloji, 4500mAh kapasiteli bir pili yaklaşık 9 dakikada %100 şarj edebiliyor.

C-Tip arayüz üzerinde 24V/10A teknolojisi kullanılarak tasarlanan 240W SUPERVOOC süratli şarjın üç şarj pompası bulunuyor ve sağlanan elektrik 10V/24A’ya dönüştürülebiliyor. Mevcut aygıt özellikleri ile uyumlu olan teknolojinin ısı yayılımı, en uygun randıman garantisi ve güzelleştirilmiş güvenlik açısından test edildi. Ayrıyeten pilin deşarj değerlendirmesindeki birinciliği, donanımın en fazla 240W gücü desteklemesini sağlıyor.

240W SUPERVOOC inançlı ve kusursuz bir şarj tecrübesi sağlarken, süratte da hudutları zorluyor. Şarj aygıtı, kablosu ve akıllı telefonun güvenliğine yönelik bütüncül bir yaklaşım izleyerek, mümkün güvenlik tehlikeleri ve risklerini en düşüğe indiren OPPO emniyetli bir tahlil sunuyor.

• 240W SUPERVOOC beş güvenlik müdafaa tedbirinin yanı sıra inançlı bir şarj tahlili sağlamak için voltaj, akım ve ısıyı denetim eden, özel olarak uyarlanmış bir akıllı denetim yongası barındırıyor.

• Özelleştirilmiş bir pil güvenliği izleme yongası, cep telefonundaki pilin kullanım esnasında dış tesirler nedeniyle hasar görüp görmediğini denetliyor.

• Isıdan muhafaza, telefonun içine monte edilmiş 13 ısı algılayıcısı ile güçlendirilerek, çok ısınma ihtimalini azaltıyor ve beklenmedik durumların önüne geçiliyor.